statystyki

W przypadku schorzenia szczególnego potrzebne jest zaświadczenie od lekarza

autor: Adam Hadław21.01.2016, 09:50; Aktualizacja: 21.01.2016, 09:59
Lekarz, zdrowie, szpital

Wykaz schorzeń szczególnych zawiera rozporządzenie w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania.źródło: ShutterStock

Jesteśmy pracodawcą zatrudniającym 30 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Nie spełniamy wymaganego wskaźnika zatrudnienia 6 proc. osób niepełnosprawnych. Jedna z zatrudnionych u nas osób jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym. Na orzeczeniu jest symbol przyczyny niepełnosprawności 02-P. Czy w związku z tym możemy skorzystać z prawa do obniżenia obowiązkowego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest zobowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem takich osób. Pracodawcy zobowiązani do wpłat na PFRON mogą obniżyć ich wysokość poprzez wykorzystanie ulg z tytułu zakupów produktów lub usług u uprawnionych pracodawców (art. 22 ustawy o rehabilitacji) lub poprzez zatrudnienie osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze schorzeniami szczególnymi (art. 21 ust. 7 ustawy).

Wykaz schorzeń szczególnych zawiera rozporządzenie w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania. Zgodnie z jego par. 1 do takich schorzeń zaliczamy:


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane