statystyki

Zintegrowany System Kwalifikacji: Będzie łatwiej dopasować pracowników do stanowiska pracy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.12.2015, 07:13; Aktualizacja: 16.12.2015, 08:31
rekrutacja, praca, pracownik

Wdrożenie ZSK umożliwi lepszą identyfikację kwalifikacji pracowników.źródło: ShutterStock

Łatwiejsze dopasowanie pracowników do stanowiska pracy, możliwość potwierdzania kompetencji uzyskanych w trakcie pracy zawodowej – na to pozwoli Zintegrowany System Kwalifikacji. Wprowadzi go poselski projekt ustawy o ZSK. Ma wejść w 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Posłowie PiS uzasadniają, że Polskę na tle innych krajów Unii Europejskiej negatywnie wyróżnia niski poziom kompetencji osób dorosłych – rzadko je podnoszą i uzupełniają po zakończeniu edukacji w szkole czy na uczelni. Ponadto wskazują, że brakuje powszechnego systemu oceny efektów uczenia się w ramach edukacji pozaformalnej (tj. uznawania i certyfikowania kompetencji zdobywanych przez pracowników np. w toku nabywania doświadczenia zawodowego w ramach wykonywania pracy). Co więcej, świadectwa i certyfikaty nadawane poza systemem oświaty i szkolnictwa wyższego bardzo często nie są wiarygodne dla pracodawców, przez co ich uzyskiwanie nie zawsze przekłada się na poprawę sytuacji na rynku pracy. Pracodawcy nie są również skłonni angażować swoje zasoby, a także pracowników w szkolenia, szczególnie w godzinach pracy. Brakuje też łatwego dostępu do przejrzystego źródła informacji o kwalifikacjach nadawanych w Polsce, o ich jakości oraz warunkach, które osoba ucząca się musi spełnić, aby je zdobyć.

Celem złożonej nowelizacji jest rozwiązanie tych problemów. Projekt przewiduje utworzenie dwóch instrumentów integrujących polski system kwalifikacji: Polską Ramę Kwalifikacji oraz Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji, czyli spis zawierający komplet informacji o wszystkich włączonych do ZSK kwalifikacjach możliwych do zdobycia w Polsce. – W celu radykalnego zminimalizowania biurokratycznych obciążeń całość działań w ramach ZSK (przepływ dokumentów, archiwizacja) będzie prowadzona w oparciu o system teleinformatyczny – uzasadniają posłowie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane