statystyki

Zmiany dla urzędników: Jakie zasady umów o pracę od 2016 roku

autor: Ewa Łukasik11.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2015, 10:57
prawnik, biznes, umowa

Niedochowanie obowiązku powiadomienia inspektora pracy będzie wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny od 1 do 30 tys. złźródło: ShutterStock

Trzy umowy lub 33 miesiące pracy oznaczać będą przekształcenie stosunku pracy na czas określony w umowę na czas nieokreślony. O długości okresu wypowiedzenia zadecyduje staż.

Zmienią się przepisy regulujące zatrudnianie pracowników służby cywilnej na podstawie umów na czas określony. Nowe zasady będą dotyczyły wypowiadania umowy zawieranej z osobą podejmującą po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, a także zasady zawierania i rozwiązywania pozostałych umów na czas określony w służbie cywilnej. Przepisy zaczną obowiązywać 22 lutego 2016 r., ponieważ tego dnia wchodzi w życie ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220).

Określony limit

Od 22 lutego 2016 r. łączny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech.

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów na czas określony przekroczy 33 miesiące lub liczba umów przekroczy trzy, to od następnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na czas nieokreślony.

Nic też nie da uzgodnienie między stronami dłuższego okresu wykonywania pracy w trakcie umowy na czas określony na podstawie tej umowy. Będzie to uważane za zawarcie nowej umowy na czas określony od następnego dnia po tym, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Zdziwiony(2015-12-12 09:49) Zgłoś naruszenie 01

    Już to słyszałem to po 1989 r. i dalej to samo,a że sami swoi, kolesie, dużo zarabiają a ja mam mało itd.

    Odpowiedz
  • cd(2015-12-11 23:25) Zgłoś naruszenie 01

    Zlikwidować wszystkie przepisy pozwalające na nieusuwalność urzędników, ustalanie sobie przez nich samowolnie apanaży i zaspokajania żądzy na publicznym majątku i wypłacania sobie horrendalnych odpraw. Całkowity i absolutny zakaz nepotyzmu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane