statystyki

Czy użycie prywatnego pojazdu wyklucza uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy

autor: Maciej Ambroziewicz05.11.2015, 09:41; Aktualizacja: 05.11.2015, 09:55
samochód, kierowca

Pracownik służby bhp nie ma racji, ponieważ na kwalifikację prawną danego zdarzenia (uznanie, czy jest ono wypadkiem przy pracy, czy też nie) nie wpływa to, czy poszkodowany wykorzystywał do pracy – nawet bez wyraźnego polecenia pracodawcy – swój prywatny pojazd.źródło: ShutterStock

W ubiegłym miesiącu, gdy z siedziby pracodawcy wyjechałam własnym samochodem na umówione spotkanie z klientem naszej firmy, w tył mojego pojazdu z dużą siłą wjechał autobus miejski. Policja, która przybyła na miejsce kolizji, stwierdziła winę kierowcy autobusu. Na skutek tego zdarzenia doznałam urazu kręgosłupa. Zdarzenie zgłosiłam pracodawcy, jednak z informacji uzyskanej przez pracownika służby bhp wynika, że nie zostanie to uznane za wypadek przy pracy, ponieważ samochód, którym jechałam, nie był własnością pracodawcy. Nie skorzystałam z samochodu służbowego, ponieważ wszystkie były w tym czasie zajęte, a nie chciałam przekładać spotkania z klientem. Czy pracownik bhp ma rację? Czy można się odwołać od jego decyzji?

EKSPERT RADZI

Pracownik służby bhp nie ma racji, ponieważ na kwalifikację prawną danego zdarzenia (uznanie, czy jest ono wypadkiem przy pracy, czy też nie) nie wpływa to, czy poszkodowany wykorzystywał do pracy – nawet bez wyraźnego polecenia pracodawcy – swój prywatny pojazd. Gdyby jednak powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy nie uznał zdarzenia za wypadek przy pracy, to poszkodowanemu pracownikowi przysługuje prawo do wniesienia do sądu powództwa o ustalenie, że dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy i sprostowanie protokołu powypadkowego.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane