Gdzie ci bezrobotni? Polacy nie chcą pracować

autor: Łukasz Guza30.10.2015, 09:00
bezrobocie, praca

W szarej strefie zatrudnionych jest obecnie ok. 1 mln Polaków.źródło: ShutterStock

Rząd triumfalnie ogłosił, że stopa bezrobocia spadła do jednocyfrowego poziomu. W praktyce jest niższa nawet o jedną trzecią. Wystarczy odliczyć osoby, które legalnie pracować nie chcą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • jacek(2015-10-31 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    wedlug bienkowskiej tylko duren i idiota pracuje za mniej niz 6000 tys zl,.

    Odpowiedz
  • Polacy(2015-10-30 16:01) Zgłoś naruszenie 01

    "Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka. --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Ćpunek stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.

    Odpowiedz
  • Office Worker(2015-12-16 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    Znów nagonka na bezrobotnych. Znów tekst o tym jacy to bezrobotni są źli. A może by się tak rozpisać o polskich, buraczanych pracodawcach? Najłatwiej "jechać" po najsłabszym. W Polsce praca bez znajomości to czyste niewolnictwo. Polscy pracodawcy mentalnie są jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku, gdzie nowoburactwo przepraszam...nowobogactwo wyciskało ile się da z ludzi wszelkimi możliwymi sposobami. Lata mijają a w tzw. wolnej Polsce dalej pracownik w oczach pracodawcy jest traktowany jak mebel, lub jak śmieć, któremu oferuje się na "odwal się" śmieciowe umowy. Wszyscy polscy pracodawcy kwiczą o kryzysie. Żałosne. Pracowałem w 2 firmach (u polskich właścicieli) i podczas gdy pensje były wiecznie "mrożone" a pracownicy byli straszeni zwolnieniami, jaśnie pan pracodawca miał kasę na kupno wypasionych samochodów, żarcie codziennie w super restauracji i całą masę zakupów do swojego domu za grube pieniądze podczas gdy komputery w firmie ledwo zipiały a pracownicy liczyli każdy grosz do przysłowiowego pierwszego. Niech ktoś napisze artykuł o ZAKŁAMANIU polskich pracodawców. Polecam każdemu kto zna język obcy aby wyjechał. Np. do Francji czy Niemiec. Tam też trzeba zap... a pracodawcy są surowi ale na koniec miesiąca gdy przychodzi pensja nie czujesz się jak ekonomiczny śmieć...

    Odpowiedz
  • Sokar(2017-04-11 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Tekst to tendencyjna propagandowa papka wprost ze szkoły doktora Goebbelsa. Nie ma pracowników narzeka się ciągle a tymczasem od osoby pracującej w HR i zajmującej się szukaniem pracowników słyszałem, że ona się nie zajmuje bezrobotnymi. Czyli co ? Skąd bierze tych pracowników ? Wygląda na to że w Polsce rozwinęła się społeczność kastowa jak w Indiach. Bezrobotni mogą mieć wiedzę i kwalifikacje ale samo to że są bezrobotni pretenduje ich do sytuacji w której są traktowani jak ludzie gorszej kategorii. Podczas gdy za pracę headhunter oferuje 5-6 tysięcy osobie zatrudnionej w innej firmie byle by ją podkupić, bezrobotnemu oferuje się 1500-2000 za podjęcie dosłownie tej samej pracy przy czym często są jeszcze gorsze warunki. Mamy więc problem świadomościowy, pracodawcy myślą że jak ktoś dużo zarabia w innej firmie to jest dobrym pracownikiem więc proponują mu więcej i myślą też że jak ktoś jest bezrobotny, czyli nie zarabia to znaczy, że jest bez wartości. Nikomu nie przychodzi najwyraźniej do głowy że osoba zarabiająca to po prostu socjopatyczny cwaniak który awansował poprzez podkablowywanie szefowi bogu ducha winnych kolegów natomiast bezrobotny to świetny specjalista któremu po prostu nie dano szansy.

    Odpowiedz
  • 7ji(2016-02-04 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Pożyczka na Dowód dla Każdego http://kredytyk.pl od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze! - Chwilówki na Dowód bez zaświadczeń - kredyty przez internet, dla Firm - Kredyt na mieszkanie/hipotekę - Kredyt Samochodowy, chwilówki na dowód Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonimy i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie! http://www.kredytyk.pl

    Odpowiedz
  • ela(2015-10-31 09:12) Zgłoś naruszenie 01

    Trzeba być bezrobotnym,żeby wiedzieć o czym się pisze. Jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku i bez prawa do pracy.Chodzę na rozmowy o pracę ale nikt nigdy do mnie nie oddzwonił. Nikt nie chce przyjąć do pracy bezrobotnych 50+.Jestem dziadem we własnym kraju.W naszym kraju to więzień żyje lepiej niż bezrobotny. Wszystkim tym,którzy nie wiedzą o czym piszą, życzę żeby zostali bezrobotnymi i zobaczyli jak jest naprawdę,zobaczyli jakie to jest upokarzające, upodlające.

    Odpowiedz
  • Wkurzony(2017-01-22 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    1450 zł netto minimalna pensja przy umowie o pracę z tego odliczamy dojazd do pracy kto ma "szczęście i ma tramwaj pociąg czy autobus żeby dojechać do tej pracy wyda 150 zł na bilet miesięczny kto niema i musi autem jeździć to wyda z 300-500 zł na paliwo dalej musi odliczyć jakiś posiłek do pracy to z minimum 100 zł na miesiąc, dalej odliczyć trzeba wydatki na opłacenie rachunków i okazuje się że brakuje nam na przeżycie miesiąca jeszcze kilkaset zł !!!!!!!Co to za praca co nie da się za nią godnie żyć

    Odpowiedz
  • Tak myślę(2015-10-30 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Za miskę zupy...to nie warto pracować.

    Odpowiedz
  • Anja(2017-12-01 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawcy to w większości krętacze ,oszuści i złodzieje no bo jak w Polsce można się uczciwie dorobić ?Więc do pracownika podchodzą jak by byli Bogami nauczeni przez 25 lat ,że mogli tylko wymagać i żądać nic nie oferując (umowa o pracę na pełen etat to był przywilej )ubranie robocze i mydło to dla uprzywilejowanych a jak szef dał 9 zł na karpia na wigilię to stawał się bogiem i jak go ktoś w **** nie pocałował to w styczniu po wigilii gdzie obroty spadają i nic się nie kręci to był zwalniany. W Urzędzie pracy sugeruję ,że z przyjemnością podjął bym pracę w jednej z montowni samochodów pani z urzędu nie,nie,nie bo my mamy inne plany względem pana oni nie przyjmują ,Na drugi dzień słyszę w TV że owa fabryka straciła już nadzieję ,że kogokolwiek nowego znajdzie do pracy.!Składam papiery do MPK żadnego odzewu a w radiu krzyczę brak kierowców niema ludzi do pracy -absurd jakiś. A pracodawcom jako ten głupszy pracownik -proponuję zrobić kursy podejścia do ludzi -pracowników i przestańcie się oszukiwać te auta za 200 tyś i droższe to nie z zarobionych pieniędzy tylko z nie opłaconych ZUZ-ów i najniższych pensji swoich pracowników. Albo te pytanie na rozmowie wstępnej u Gnieźnieńskiego łaskawcy przyjmującego do pracy -czy chce pan pracować !jak odpowiesz szybko tak Panie chcę -to pracujesz,Ale tylko idiota może tak odpowiedzieć nie znając warunków pracy.Wiem ,że taka odpowiedz gwarantuje mi pracę od zaraz i za każdym razem ale to tak jakby powiedzieć jestem idiotą i godzę się na wszystko. Albo te kłamanie dotyczące oferowanego stanowiska pracy np:inny kierownik -k.ó.rwa co to jest cyrk .albo wymyślanie nazw zawodów z kosmosu żeby przyciągnąć pracownika -jeśli oszukujemy potencjalnego pracownika już na wstępie to możemy zatrudnić tylko wyrafinowanego matacza albo złodzieja. Można by napisać książkę na temat idiotyzmów pracodawców Polskich.Taka rada może zacznijcie traktować ludzi jako współpracowników którzy tworzą wsze majątki a nie jako pracowników a sami bądźcie współpracownikiem a nie dobroczyńcą ,łaskawcą ,bogiem zejdźcie z piedestałów na które i tak większość z was weszła na nie przypadkiem, ,oszustwem ,złodziejstwem,fartem,spadkiem czyjąś krzywdą a nie wyjątkową inteligencją i wyjątkową osobowością.

    Odpowiedz
  • byznesmen(2015-11-01 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    ano właśnie każden bezrobotny chciałby dostać odrazu 1200 PLN a ja żebym wp...ał chlep ze smolcem.

    Odpowiedz
  • emigrant 72(2015-11-01 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce bardzo ciężko o pracodawcę. Normą jest wyzysk i oszukiwanie pracowników. Na szczęście młodzi przejrzeli na oczy a dzięki otwartym granicom nie muszą marnować życia pracując na polskiego "przedsiębiorcę".
    Polacy w kraju pracują dużo i ciężko (oficjalne dane) zarabiając kilkukrotnie mniej niż ich koledzy na podobnych stanowiskach na emigracji zarobkowej. "Biznesmeni" z Lewiatana tłumaczą to wysokimi kosztami pracy (co mają powiedzieć ich koledzy po fachu z UK, Niemiec czy Szwecji) oraz małą wydajnością ( to chyba wina... szefa ze ma kiepską technologię...)

    Odpowiedz
  • bb(2015-10-30 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież w tym kraju rządzi paranoja:
    1. pracodawca płaci najniższą krajową, niecałe 1300 netto
    2. jednocześnie emerytura przy takim wynagrodzeniu będzie żałosna
    3. pracodawca płaci tylko tyle, bo zusy go zjadają (przy założeniu, że pracodawca jest przyzwoitym człowiekiem, a nie poganiaczem niewolników).

    Błędne koło!

    Odpowiedz
  • pomysl(2015-10-30 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dajmy te 500 zł obiecane ale osobą gdzie dwójka rodziców pracuje, z niskimi wskaźnikami dochodu i to powinien być warunek otrzymania dodatkowych 500 zł na dziecko a nie tym którzy uciekają od pracy, pieniądze wtedy można na przedszkole prywatne czy nanią z umową uaktywniającą gdzie nie będzie szarej strefy pomysł jest tylko niech ktoś go czyta i zastosuje. WSPIERAĆ TYLKO OSOBY PRACUJĄCE. SKORO JEST TYLE OFERT PRACY!!!

    Odpowiedz
  • Izabela(2016-03-31 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Dawno nie czytałam takich tendencyjnych glupot! Mam wyższe wykształcenie i od kilku lat szukam pracy, nawet poniżej moich kwalifikacji. Indywidualnie i przez UP, bezskutecznie :-( . Mam 52 lata i zaczynam się czuć jak wyrzutek społeczeństwa...

    Odpowiedz
  • Korek(2015-10-30 19:08) Zgłoś naruszenie 01

    Leniwce zawsze opowiadaja ze za xxxx kasy to by poszli do pracy a za tyle co proponuja to nie oplaca sie z wyra wstawac.

    Odpowiedz
  • kobieta /niejedna/(2015-10-31 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do "jacek" .

    W/g Bieńkowskiej tylko dureń i idiota pracuje na stanowisku wiceministra za mniej niż 6000,00zł.
    Zgadzam się z nią .

    Odpowiedz
  • Dikens(2015-10-31 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować UP - jesteśmy w nich zarejestrowani dla ubezpieczenia, które i tak konstytucją gwarantowane jest wszystkim. Inne świadczenia socjalne z urzędu to fikcja, dotyczy małego odsetka bezrobotnych. Poza tym to urzędnicza hydra darmozjadów. A od znajdywania pracy są dzisiaj - internet, agencje pracy. Kiedyś tego nie było to znajdowało się miejsce dla urzędów, ale teraz...

    Odpowiedz
  • Bezrobotny(2015-10-31 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    350 wysłanych podań o pracę od 2 m-cy. 0 odpowiedzi.

    Odpowiedz
  • r(2015-10-30 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie jest problemy "CZY", tylko "ZA ILE". Czy tak trudno zrozumieć, że ludzie nie chcą pracować za wynagrodzenie za które nie można przeżyć miesiąca. Bo o godnym przeżyciu to ja tu już nawet nie piszę.

    Odpowiedz
  • AOR(2015-10-30 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dajmy nie 500zł a1000zł na dziecko. Liczba chętnych do pracy na pewno się zwiększy. Powinno się skończyć z wszelkim rozdawnictwem. Nie może być sytuacji, że osoba pracująca za najniższą krajową wychowująca dzieci nie ma prawa do świadczeń bo o kilka złotych przekracza jakiś próg finansowy, a osoba bierna liczy tylko na wszelkiego rodzaju dopłaty z ośrodków pomocy społecznej i dorabia w szarej strefie. Patologiczny system, który czym prędzej trzeba zmienić!

    Odpowiedz