Kiedy zlecenie może być uznane za umowę o pracę

autor: Jan Ludwikowski27.10.2015, 18:00
umowa prawo prawnik

Zawarcie trzeciej kolejnej umowy o pracę oznacza związanie się stron na czas nieokreślony.źródło: ShutterStock

Skończyła mi się druga umowa o pracę na czas określony z tym samym przedsiębiorstwem – pisze pan Adam. – Właściciel znalazł przepis mówiący, że trzecia umowa z rzędu oznaczałaby zatrudnienie na czas nieokreślony. Dlatego stwierdził, że przez pół roku będzie moim zleceniodawcą. Później znów ma mnie zatrudnić jako pracownika. Nie chcę całe życie pracować na terminowej umowie – denerwuje się czytelnik.

Głównymi korzyściami wynikającymi z zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony są obostrzenia dotyczące wypowiedzenia. Zatrudnieni w ten sposób zyskują stabilizację i pewność, że nie stracą pracy po dwóch tygodniach. Tyle bowiem z reguły trwa wypowiedzenie terminowej umowy zawartej na co najmniej pół roku. Ponadto pracodawca, który zwiąże się z podwładnym na czas nieokreślony, jeśli zechce zakończyć współpracę, musi skonsultować swoje plany z organizacją związkową i podać uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane