statystyki

Jak walczyć z umowami śmieciowymi?

autor: Bartłomiej Ciążyński19.10.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.10.2015, 08:37
konsument, umowa, smutek

Należy też wprowadzić zakaz darmowych staży, bowiem za każdą pracę należy się wynagrodzenie, co powinno być oczywiste w państwie prawa.źródło: ShutterStock

Eufemistycznie nazywane niestandardowymi lub elastycznymi formami zatrudnienia umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, o dzieło), przymusowe samozatrudnienie i długotrwałe umowy okresowe, są plagą i polską specjalnością. Jak można z tym walczyć?

Dobrym pomysłem wydaje się wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej. Obecnie najniższe wynagrodzenie dotyczy kodeksowych kontraktów, ale nie odnosi się np. zleceń. Stąd jest zatrzęsienie ofert „pracy” za wynagrodzeniem – po przeliczeniu – poniżej minimalnej krajowej (szczególnie w ochronie, rolnictwie i przy pracach sezonowych). „Godzinówka”, która obejmowałaby wszystkie rodzaje umów, wyrugowałaby z rynku legalne obecnie stawki 2–4 zł za godzinę. Przy czym powinna ona odpowiadać części płacy minimalnej. Najwyższy czas wprowadzić też zakaz zatrudniania na zlecenie w budżetówce. Ryba psuje się od głowy. Trudno wymagać od prywatnych przedsiębiorców, żeby godnie traktowali pracowników i przestrzegali prawa pracy, skoro nie robi tego państwowy pracodawca. Problemem jest też niechęć do stosowania klauzuli społecznej w przetargach publicznych, dzięki której przy wyborze byliby premiowani nie ci przedsiębiorcy, którzy oferują najniższą cenę, ale zatrudniający na umowach o pracę. Niestety, jak wynika z danych UZP, zamawiający nadal niechętnie po nią sięgają.

Należy też wprowadzić zakaz darmowych staży, bowiem za każdą pracę należy się wynagrodzenie, co powinno być oczywiste w państwie prawa. Ponadto umowy cywilnoprawne nie byłyby też tak popularne, gdyby wszystkie formy zatrudnienia były jednolicie opodatkowane i oskładkowane. System, w którym podatki i składki są zróżnicowane w zależności od formy zatrudnienia, prowadzi do nadużyć i zastępowania tradycyjnych etatów kontraktami spoza obszaru stosunków pracy.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane