statystyki

Przełożony może zbadać pracownika alkomatem tylko za jego zgodą

autor: Małgorzata Raczkowska20.10.2015, 09:23; Aktualizacja: 20.10.2015, 09:32
alkohol

Problem jest dość skomplikowany.źródło: ShutterStock

Czy szef może badać alkomatem podwładnego przed rozpoczęciem pracy, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach – pyta pani Justyna. – Zastanawiam się nad tym, bo u mojego ojca w pracy badany tak jest każdy przed wejściem na teren zakładu. Dokonuje tego portier i jest to bardzo niemiłe dla kontrolowanych. Czy takie postępowanie jest zgodne z przepisami – zastanawia się czytelniczka.

Problem jest dość skomplikowany. Bo z jednej strony pracodawca musi zadbać o to, by żaden z jego pracowników nie stanął nietrzeźwy na stanowisku pracy. Z drugiej jednak strony kodeks pracy zobowiązuje go do zapewnienia poszanowania godności zatrudnianych. Jak zatem pogodzić jedno z drugim?

Jeśli pijany pracownik zostanie dopuszczony do pracy i spowoduje na przykład wypadek, to pracodawca poniesie odpowiedzialność za to zdarzenie. Gdy zatem przełożony będzie miał uzasadnione podejrzenie, że jego podwładny przyszedł do pracy w stanie nietrzeźwym lub pozostaje pod wpływem alkoholu, ma prawo – tylko na tej podstawie – odsunąć go od wykonywania obowiązków.

Wystarczy ustne polecenie, nie ma wymogu zachowania jakiejś szczególnej formy. Odbija więc niejako piłeczkę na stronę pracownika. Teraz to on musi udowodnić, że przełożony się myli. Jest na to tylko jeden sposób – poddanie się badaniu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi. Ale uwaga! Badanie takie może jednak zostać przeprowadzone tylko za zgodą pracownika lub na jego wyraźne żądanie.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane