statystyki

Kiedy stostuje się osobiste zaszeregowanie wynagrodzenia?

autor: Renata Majek09.10.2015, 10:28; Aktualizacja: 09.10.2015, 10:29
Stawka osobistego zaszeregowania to otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków i premii – tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 2007 r.

Stawka osobistego zaszeregowania to otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków i premii – tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 2007 r.źródło: ShutterStock

W jakich sytuacjach stosuje się stawkę osobistego zaszeregowania i które składniki wynagrodzenia się do niej wlicza, a które nie – pyta pan Wiktor.

Nawet osoby pracujące na podstawie umowy o pracę dostają wynagrodzenie skomponowane na różne sposoby. Część pracowników ma określoną jedną kwotę (wynagrodzenie jednoskładnikowe), inni otrzymują je w postaci kilku składników. W tym przypadku oprócz podstawowego wynagrodzenia ma prawo do różnych pieniężnych dodatków. Dzielą się one na dwie grupy: dodatki stałe (obowiązkowe) i zmienne (nieobowiązkowe).

Dodatki obowiązkowe są przyznawane na podstawie kodeksu pracy i innych ustaw, czyli pracodawca musi je wypłacać, jeśli podwładny spełnia określone warunki. Należą się one za konkretne czynności lub warunki pracy. Są to m.in. dodatek za godziny nadliczbowe, za pracę w nocy, za pracę na zmiany, za przestoje.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane