statystyki

Kiedy słabe wyniki uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

autor: Anna Borysewicz08.10.2015, 09:15; Aktualizacja: 08.10.2015, 09:45
Zwolniony pracownik

Powierzone przez zatrudniającego zadania muszą być możliwe do realizacji.źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę. Nie jestem zadowolony z wyników pracy jednego z moich podwładnych. Czy mogę wypowiedzieć mu angaż, wskazując jako przyczynę utrzymujące się przez dłuższy czas niskie parametry sprzedaży? Dodam, że drugi pracownik, zatrudniony na takim samym stanowisku, w porównywalnym okresie osiągnął dwukrotnie lepsze rezultaty.

Tak, w zasadzie jest to możliwe. W świetle bowiem wyroku Sądu Najwyższego z 24 lutego 2015 r., sygn. akt II PK 87/14, pracodawca może wypowiedzieć angaż pracownikowi, który nie osiąga wyników porównywalnych z efektami innych podwładnych zatrudnionych na tym samym stanowisku. Przy czym nie jest istotne, co jest powodem takiej sytuacji. Pracodawca nie ma obowiązku zatrudniania niewydajnych osób.

Należy jednak podkreślić, że powierzone przez zatrudniającego zadania muszą być możliwe do realizacji. Porównywani ze sobą pracownicy powinni znajdować się w takiej samej lub podobnej sytuacji i mieć zapewnione takie same albo zbliżone warunki wykonywania obowiązków służbowych.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gosc (2020-01-30 21:35) Zgłoś naruszenie 10

    A ja się z tym nie do konca zgadzam. Nie można porównywać pracowników jeśli jeden pracuje rok a drugi dziesięć lat. Do takiej wprawy potrzeba lat pracy. .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane