statystyki

Starosta zrefunduje pracodawcy etat

autor: Michalina Topolewska02.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 02.10.2015, 08:50

Pracodawca, który zatrudni osobę poniżej 30. roku życia w pełnym wymiarze czasu pracy, będzie mógł przez rok otrzymywać zwrot kosztów do wysokości minimalnego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Takie nowe narzędzie walki z wysokim bezrobociem wśród młodych przewiduje przyjęta przez Senat bez poprawek ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy określają, jakie warunki będzie musiał spełnić pracodawca, aby otrzymać refundację. Najważniejszym z nich jest utrzymanie pracownika w zatrudnieniu na cały etat przez kolejne 12 miesięcy. Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, firma będzie musiała zwrócić środki wypłacone przez starostę. Z kolei gdy skierowany na podstawie ustawy bezrobotny rozwiąże umowę o pracę, na jego miejsce przyjdzie inna osoba.

Starostowie będą mogli podpisywać umowy o refundację z pracodawcami w latach 2016–17. Ustawa określa, że w przyszłym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 700 mln zł z Funduszu Pracy (FP), natomiast w 2017 r. – 1 mld zł. Dodatkowo w związku z tym, że część zawartych umów może jeszcze trwać w 2018 r., to na pokrycie ich kosztów zarezerwowany ma być kolejny 1 mld zł z FP.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane