statystyki

Starosta zrefunduje pracodawcy etat

autor: Michalina Topolewska02.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 02.10.2015, 08:50

Pracodawca, który zatrudni osobę poniżej 30. roku życia w pełnym wymiarze czasu pracy, będzie mógł przez rok otrzymywać zwrot kosztów do wysokości minimalnego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Takie nowe narzędzie walki z wysokim bezrobociem wśród młodych przewiduje przyjęta przez Senat bez poprawek ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy określają, jakie warunki będzie musiał spełnić pracodawca, aby otrzymać refundację. Najważniejszym z nich jest utrzymanie pracownika w zatrudnieniu na cały etat przez kolejne 12 miesięcy. Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, firma będzie musiała zwrócić środki wypłacone przez starostę. Z kolei gdy skierowany na podstawie ustawy bezrobotny rozwiąże umowę o pracę, na jego miejsce przyjdzie inna osoba.

Starostowie będą mogli podpisywać umowy o refundację z pracodawcami w latach 2016–17. Ustawa określa, że w przyszłym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 700 mln zł z Funduszu Pracy (FP), natomiast w 2017 r. – 1 mld zł. Dodatkowo w związku z tym, że część zawartych umów może jeszcze trwać w 2018 r., to na pokrycie ich kosztów zarezerwowany ma być kolejny 1 mld zł z FP.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane