statystyki

Pracownik winny kolizji odpowiada za szkodę w pojeździe służbowym

autor: Marcin Nagórek01.10.2015, 08:27; Aktualizacja: 01.10.2015, 09:27
stłuczka-wypadek-zdarzenie drogowe

Pracownik winny kolizji odpowiada za szkodę w pojeździe służbowymźródło: ShutterStock

Zatrudniałem na umowę na czas określony pracownika, który wyrządził szkodę w samochodzie służbowym (kolizja była z jego winy z powodu nadmiernej prędkości i nietrzeźwości, co potwierdziła policja). Była umowa powierzenia mu mienia na piśmie. Samochód miał aktualne badania techniczne i był sprawny. Firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła odszkodowania, a ja chciałbym odzyskać środki finansowe od byłego pracownika. W jaki sposób to zrobić? Jak wygląda kwestia odpowiedzialności, skoro powierzony pojazd nie stanowił mojej własności, ale banku?

W przedstawionym przypadku doszło z pewnością o powierzenia byłemu pracownikowi pojazdu z obowiązkiem zwrotu w rozumieniu art. 124–127 kodeksu pracy (k.p.). W takiej sytuacji odpowiedzialność pracownika jest szersza niż ta, o której mowa w art. 114–123 k.p.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • windy_city(2015-10-01 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się, ze firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić ubezpieczenie a następnie dochodzić refundacji od kierowcy... mylę się?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane