statystyki

Rozmywanie definicji rzemieślnika

autor: Anna Krzyżanowska24.09.2015, 07:34; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:42

Zmiana ustawy o rzemiośle w formie zaprezentowanej w poselskim projekcie jest nie do zaakceptowania – tak o propozycji zawartej w druku sejmowym nr 3775 wypowiada się konfederacja Lewiatan. Zasadniczy cel nowelizacji to doprecyzowanie pojęcia „rzemiosło”, a także uregulowanie zasad odpłatności za egzaminy mistrzowskie, czeladnicze i sprawdzające.

Organizacji nie podoba się jednak m.in. nowe brzmienie art. 7 ust. 7 ustawy, umożliwiające każdej osobie fizycznej i prawnej – za zgodą organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła – członkostwo.

W ocenie Lewiatana wprowadzenie regulacji dopuszczającej do rzemieślniczych korporacji wszelkie podmioty, niezależnie od formy, przedmiotu czy profilu działalności „stawia pod znakiem zapytania sens istnienia nowelizowanej ustawy i wyodrębniania w oddzielnym akcie prawnym rzemiosła”. Zgodnie z opinią taka modyfikacja nie ma też uzasadnienia merytorycznego i czyni fikcyjnym zamysł, że to przedstawiciele samorządu rzemiosła mają reprezentować środowisko. W sytuacji bowiem, w której wśród członków organizacji znajdować się będą również duże podmioty niemające nic wspólnego z działalnością rzemieślniczą, reprezentacja środowiska rzemieślniczego stanie się fikcją. A to jest nie do pogodzenia z zapisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240), która weszła w życie 11 września. Związek Rzemiosła Polskiego – ze względu właśnie na swą specyfikę – zyskał w niej specjalny status.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane