statystyki

Ciąża to wprawdzie nie choroba, lecz skuteczniej chroni przed stratą pracy

autor: Bożena Wiktorowska07.09.2015, 07:07; Aktualizacja: 07.09.2015, 08:08
ciąża czterdziestolatkowie

Pracodawcy powinni wiedzieć, że ochrona kobiet w ciąży jest w prawie pracy niezwykle ważnaźródło: ShutterStock

Niedostarczenie w terminie zwolnienia lekarskiego nie może być powodem dyscyplinarnego zwolnienia kobiety, która była w ciąży i urodziła dziecko. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sprawa dotyczyła kobiety, która od 2007 r. była zatrudniona w warszawskiej firmie konsultingowej na podstawie umowy o pracę. Od 2010 r. przebywała na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem pierwszego dziecka. Później korzystała z urlopu wychowawczego. W marcu 2012 r. kobieta zwróciła się do pracodawcy o zgodę na przerwanie urlopu wychowawczego. W rezultacie w kwietniu 2012 r. mogła wrócić do pracy. Nie podjęła jej jednak, lecz dostarczyła zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Kolejne były przekazywane z kilkudniowym opóźnieniem. Ostatnie, które dotarło do spółki, obejmowało okres od 31 sierpnia 2012 r. do 20 września 2012 r. Po upływie tego terminu kobieta nie wróciła do pracy ani nie poinformowała firmy o przyczynie, w tym też o tym, czy nadal jest niezdolna do podjęcia obowiązków zawodowych.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane