Dobrze jest dokładnie przyjrzeć się przyszłemu pracodawcy i temu co ma do zaoferowania zanim zwiążemy z nim swoją przyszłość. Na co zwracają uwagę Polacy? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez GoWork.pl, o ile pensja jest niekwestionowanie najważniejsza, decydujemy się na przejście do innego pracodawcy także wtedy, gdy oferuje nam stabilne zatrudnienie i lepszą atmosferę.

Wynagrodzenie

Dobra płaca to fundamentalny element decydujący o zaangażowaniu pracowników. 53.64 proc. z nich zdecyduje się na przejście do innej firmy właśnie dlatego, że dostali ofertę wyższej pensji. To wyraźny sygnał dla pracodawców. Podczas gdy inne dodatkowe korzyści mogą także wydawać się wartościowe i pozytywnie wpływać na stosunek pracownika do firmy, kierujący nią powinni wiedzieć, że troska o dobrobyt podwładnych jest istotna.

Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę

Jak wykazało badanie GoWork.pl, dla 20.81 proc. pracowników jest to najbardziej istotna kwestia, która przeważa o tym czy ostatecznie decydują się przyjąć ofertę pracy czy nie. Stabilne zatrudnienie to jednak nie tylko umowa o pracę, dlatego przed rozpoczęciem współpracy warto zweryfikować czy potencjalny pracodawca zapewnia naprawdę stałe zatrudnienie. Choć nic w dzisiejszych czasach nie jest pewne, niektóre firmy mają stabilniejszą sytuację i lepszą reputację niż inne. Stan finansowy organizacji i skalę fluktuacji kadr oraz pracowników możemy sprawdzić czytając opinie o pracodawcy i śledząc doniesienia medialne.

Możliwość rozwoju

14.46 proc. Polaków uważa, że najważniejszą rzeczą przy wyborze pracy jest możliwość rozwoju zawodowego. – Pokrywa się to z naszym wcześniejszym badaniem, w którym pytaliśmy naszych użytkowników o powody dla których odchodzą z pracy. 15.38 proc. z nich jako główną przyczynę podało wówczas brak możliwości rozwoju – mówi Kamila Małocha z GoWork.pl. Dobry pracodawca inwestuje w pracownika, pomaga mu poznać i rozwinąć posiadane talenty. Firmy, które stawiają na równoległy rozwój swój i swoich pracowników nigdy nie narzekają na ilość nadsyłanych aplikacji, bo jasna ścieżka rozwoju jest niezwykle ważnym elementem na jaki uwagę zwracają kandydaci.

Atmosfera i kultura organizacji

Kultura organizacyjna obejmuje wspólne przekonania, podejście i zachowania wszystkich pracowników. Nic dziwnego, że najlepiej czujemy się w firmach, w których pracują ludzie podobni do nas, z którymi łączy nas coś więcej niż tylko praca. 9.11 proc. naszych ankietowanych dobrą atmosferę w pracy uznało za najistotniejszy czynnik na jaki zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy. Wspólne podejście do życia to pierwszy krok do przyjacielskich relacji, a te znacznie ułatwiają pracę i sprawiają, że czas w niej spędzony jest bardziej satysfakcjonujący. Problemem może być jednak ustalenie tego, jak atmosfera panuje w firmie z którą chcemy związać swoją przyszłość. Warto wyszukać jak najwięcej informacji dotyczących firmy i odwiedzić fora opinii o pracodawcach, gdzie po pierwsze możemy prześledzić wypowiedzi różnych osób, a po drugie anonimowo dopytać o wszelkie nurtujące nas kwestie.

Benefity

Moda na nie przyszła razem z wkroczeniem na polski rynek międzynarodowych korporacji. Po olbrzymiej fali popularności „dodatki do pensji” zdecydowanie tracą na znaczeniu. W naszym badaniu rozbiliśmy je na dwie grupy – benefity sportowe i dodatkowy pakiet medyczny. W obu przypadkach zaledwie ok. 1 proc. ankietowanych zaznaczył, że ten element jest decydujący w przypadku decyzji o zmianie pracy. Jeżeli więc bonus ten nie wiąże się z wyżej wymienionymi wartościami, firma raczej nie może liczyć na to, że przyciągnie tym pracowników.

Badanie zostało przeprowadzone przez GoWork.pl w dniach 17 – 24 sierpnia. Swój głos oddało w nim 11 252 osób. Na pytanie „Co jest dla Ciebie najważniejsze przy wyborze pracy?” 53.64 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wynagrodzenie, 20.81 proc. wskazało na umowę o pracę, a 14.46 proc. na możliwość rozwoju zawodowego. 9.11 proc za najważniejszą uznało miłą atmosferę. Pakiet sportowy uzyskał 1.09 proc. odpowiedzi, a pakiet medyczny 0.89.