statystyki

Porozumienie nie zwalnia z wypłaty odprawy

autor: Bożena Wiktorowska18.08.2015, 07:17; Aktualizacja: 18.08.2015, 08:30

Likwidowany zakład pracy ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę nawet wówczas, gdy ten w zamian za zatrudnienie go w innej firmie związanej z dotychczasowym pracodawcą zgodził się nie podlegać ustawie o zwolnieniach grupowych – orzekł Sąd Najwyższy.

Skarżący pracował jako kierownik pociągu w śląskim przedsiębiorstwie zajmującym się przewozami pasażerów i towarów. Umowę o pracę zawarł w 1989 r. Wypowiedzenie umowy w ramach zwolnień grupowych otrzymał w 2012 r. Było to związane z likwidacją zakładu należącego do firmy transportowej w Katowicach. Po dwóch dniach od wręczenia wypowiedzenia do skarżącego zadzwoniła jego przełożona i zaproponowała mu cofnięcie wypowiedzenia oraz zatrudnienie go w oddziale łódzkim przedsiębiorstwa. Podwładny był zainteresowany kontynuowaniem pracy, więc zgodził się na podjęcie zatrudnienia w nowym miejscu od 1 sierpnia 2012 r. Podpisał też z firmą porozumienie, w którym znalazło się stwierdzenie, że pracodawca cofa wypowiedzenie o pracę, a pracownik uznaje, że w jego przypadku nie mają zastosowania przepisy o zwolnieniach grupowych. Mężczyzna był pewien, że podpisanie takiego dokumentu nie pozbawi go prawa do odprawy. Gdyby bowiem podjął pracę w innej firmie – niezwiązanej z zatrudniającym go zakładem – i tak by zachował prawo do takiego wsparcia. Innego zdania był pracodawca, który uznał, że podwładnemu na mocy porozumienia nie należą się pieniądze. Sprawa trafiła do sądu pracy.

Sąd I instancji oddalił roszczenie mężczyzny, uznając, że przyczyna rozwiązania umowy o pracę ze śląskim oddziałem zakładu leżała po stronie powoda. Zwrócił uwagę, że w podpisanym porozumieniu powód wyraził zgodę na to, by w jego przypadku nie miała zastosowania procedura zwolnień grupowych.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane