Zwierzchnik Sił Zbrojnych będzie ostatecznie decydował o pobycie obcych wojsk w ramach wzmocnienia naszej armii w operacjach prowadzonych na terytorium kraju w czasie pokoju. Takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1077). Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Jak podkreśla resort obrony, celem nowelizacji jest stworzenie wyraźnych podstaw prawnych do wyrażania zgody na pobyt wojsk obcych (NATO, Unii Europejskiej) przez prezydenta, przy czym wniosek w tej sprawie składa do niego Rada Ministrów. Takie rozwiązanie podyktowane jest przepisami prawa międzynarodowego, które stanowi, że prowadzenie operacji wojskowej na terytorium innego państwa w czasie pokoju jest możliwe po uzyskaniu zgody władz kraju, które zabiega o takie wsparcie ze strony innych państw.
MON podkreśla ponadto, że w polskim prawie nie ma regulacji, które mogłyby mieć zastosowanie w sytuacji, gdy obce wojska prowadzą operacje wojskowe (z uprawnieniem do ewentualnego ich użycia) w ramach wzmocnienia dla Sił Zbrojnych RP w czasie pokoju. Niezależnie od tej zmiany przepisów, w dalszym ciągu to szef MON będzie decydować o pobycie wojsk obcych na szkoleniu w naszym kraju, o ile tego typu ćwiczenia będą trwały nie dłużej niż trzy miesiące.
Etap legislacyjny
Uzgodnienia międzyresortowe