statystyki

Wypadek przy pracy: Uraz nie powinien przesądzać o świadczeniu

autor: Łukasz Guza17.08.2015, 07:39; Aktualizacja: 17.08.2015, 09:04
wypadek przy pracy

RPO podkreśla, że definicja wypadku przy pracy zmieniła się od 1 stycznia 2003 r. Do trzech przesłanek wskazujących na jego wystąpienie (nagłość zdarzenia, związek z pracą, zewnętrzna przyczyna) dodano warunek, aby zdarzenie powodowało uraz lub śmierć.źródło: ShutterStock

Nie wszystkie nagłe, nieszczęśliwe zdarzenia w miejscu zatrudnienia, które mają wpływ na stan zdrowia podwładnych, powodują uraz. A tylko w takim przypadku można je zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Na ten problem zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra pracy i polityki społecznej.

RPO podkreśla, że definicja wypadku przy pracy zmieniła się od 1 stycznia 2003 r. Do trzech przesłanek wskazujących na jego wystąpienie (nagłość zdarzenia, związek z pracą, zewnętrzna przyczyna) dodano warunek, aby zdarzenie powodowało uraz lub śmierć. Jeśli taki skutek nie wystąpi, dana sytuacja nie może być zakwalifikowana jako wypadek pracy. Tymczasem – jak wskazuje rzecznik – niektóre przykre zdarzenia w pracy, np. zatrucie oparami szkodliwych substancji, trudno jest zakwalifikować jako uraz, choć nastąpiły w miejscu wykonywania obowiązków pracowniczych i spowodowały niezdolność do ich świadczenia. Ma to praktyczne znaczenie – skoro dane zdarzenie nie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, to zatrudniony nie otrzyma świadczeń wypadkowych, a jedynie ewentualnie te z ubezpieczenia chorobowego, które są wypłacane na mniej korzystnych zasadach. W takim przypadku pracownik będzie musiał odwołać się od decyzji o niezakwalifikowaniu danej sytuacji jako wypadku i dopiero w postępowaniu odwoławczym (przed sądem) domagać się zmiany kwalifikacji. A to wydłuża proces dochodzenia świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego i powoduje problemy dla sądów. Te ostatnie, przyznając prawo do świadczeń wypadkowych, w sytuacji gdy nie da się w jednoznaczny sposób wykazać urazu, działają w zgodzie z ideą ubezpieczenia od nieszczęśliwych zdarzeń w miejscu pracy, ale w sposób nasuwający wątpliwość co do zgodności z ustawą.

Rzecznik zwraca uwagę, że występują także zdarzenia związane z wypadkiem przy pracy, które nie podlegają właściwej ochronie ubezpieczeniowej. Wskazuje na przykład pielęgniarki, która zarazi się żółtaczką. Jeśli dojdzie do tego w bliżej nieokreślonym czasie, to zdiagnozuje się u niej chorobę zawodową. Jeżeli jednak będzie dokładnie wiadomo, kiedy – na skutek zakłucia – doszło do zakażenia, to nie będzie to ani wypadek pracy (zachorowanie na żółtaczkę nie jest urazem) ani choroba zawodowa (do zdarzenia doszło nagle, co wyklucza wystąpienie schorzenia na skutek wykonywania zadań w danych warunkach).


Pozostało 13% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-08-17 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba sprawdzić , czy RPO nie POzatrudniał POciotków w firmach ubezpieczeniowych .
    A jakby co , to zmieńmy mu ksywkę na RPU .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane