E-zwolnienia: Luka w ustawie pozwoli nadużywać chorobowego

autor: Bożena Wiktorowska17.08.2015, 07:39; Aktualizacja: 17.08.2015, 09:02
Prace nad rządowym projektem ustawy trwały ponad dwa lata. Jej głównym celem było ograniczenie wydatków związanych z wypłatą chorobowego. ZUS miał mieć wreszcie szansę na kontrolowanie osób przebywających na krótkich zwolnieniach lekarskich.

Prace nad rządowym projektem ustawy trwały ponad dwa lata. Jej głównym celem było ograniczenie wydatków związanych z wypłatą chorobowego. ZUS miał mieć wreszcie szansę na kontrolowanie osób przebywających na krótkich zwolnieniach lekarskich.źródło: ShutterStock

ZUS nic nie będzie mógł zrobić firmom, które nie będą chciały otrzymywać e-zwolnień swoich pracowników

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • realista(2015-08-17 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli składam do ZUS kilka wniosków o weryfikację zwolnień lekarskich 21-latka (pracownik biurowy, "chorował" ponad 2 m-ce) i ZUS nic w tym zakresie nie robi... Wysłałem dyscyplinarkę choremu obłożnie, widywanego z uśmiechem w różnych urzędach, po pojawieniu się w firmie zmieniłem na świadectwie pracy na "porozumienie stron" i problem z pracownikiem (też jego zwolnieniami) został rozwiązany.
    Gdybym chciał liczyć na pomoc ZUS, ten tylko utylizuje składki...

    Odpowiedz
  • Prawnik(2015-08-17 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    a Ja bym Ciebie realisto zaskarzył do sądu za Twoje praktyki

    Odpowiedz
  • dawidek(2015-08-18 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    najlepszy tekst
    "Eksperci są zaskoczeni, że na etapie konsultacji nikt nie zwrócił uwagi, iż w nowych przepisach ZABRAKŁO sankcji dla przedsiębiorców."

    Odpowiedz
  • kapral(2015-08-17 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    znowu mądry pan Mordasewicz ...
    a może bys się chłopie wziął za prawdziwą robote i wtedy wypisywał takie bzdety !

    Odpowiedz
  • psps(2015-08-17 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    I co? Niczyja głowa za to nie poleci? To można nic nie robić lub robić byle co i nie ponosić konsekwencji? To jak wypuszczę śmierdzącą czekoladę i ktoś kupi to też nic?

    Odpowiedz
  • psk(2015-08-17 23:35) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca może nie mieć konta ale przecież ZUS dowie się o e-zwolnieniu w momencie jego wysłania do systemu także w czym problem?

    Odpowiedz
  • fi(2015-08-18 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    w tym kraju tylko sie szczuje ludzi. w innym bardziej cywilizowanym ludzi na chorobowe sie wysyla chocby po to aby nabrali sil i byli bardziej kompetentni psychicznie.to nie zart. zamiast straszyc lepiej ulatwiac ludziom prace a przedsiebiorcow wspierac uproszczonymi podatkami a nie zagmatwanymi przepisami.i 500zl na dziecko to powinien byc standard bo pieluchy kosztuja nie liczac mleka lepszych szczepien ect

    Odpowiedz
  • l(2015-08-27 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    zus, sankcje, cięcia, zastraszanie itd. , odwrócić sytuację i każdy patrzy ze swojego punktu widzenia z reguły i wtedy zobaczy, krocie na to pójda znowu zbędne a emertury prgnozowane żadne, przeciez w wiekszości przypadków tym bardziej na chorobowym bez pieniedzy się chodzi !

    Odpowiedz
  • w tym ZUS-ie(2015-08-25 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    to same koszerne "polaki"

    Odpowiedz
  • ???(2015-12-22 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    No tak. Najważniejszy problem to to, że nie uchwalono kar dla przedsiębiorców. Czy doczekam kiedyś czasów kiedy będzie jakaś nagroda za pójście na rękę urzędowi?

    Odpowiedz