statystyki

Niełatwo ograniczyć pracę w upały. Jaka musi być temperatura, aby pracownik mógł przerwać pracę?

autor: Łukasz Guza13.08.2015, 07:20; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:39
Tradycja sjesty nie jest w Polsce zakorzeniona. W środku dnia nie zamyka się urzędów czy firm

Tradycja sjesty nie jest w Polsce zakorzeniona. W środku dnia nie zamyka się urzędów czy firmźródło: ShutterStock

Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, po przekroczeniu której można by odmówić świadczenia obowiązków. Jak podkreślają eksperci, byłoby to trudne do zrobienia, choć nie niemożliwe.

Prawo chroni zatrudnionych w razie chłodu. Wskazuje, że temperatura w pomieszczeniach pracy nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza lub 18 stopni w przypadku wykonywania prac lekkich i biurowych. Przepisy nie przewidują jednak takich ograniczeń w przypadku upałów. Nawet jeśli – tak jak obecnie – są one długotrwałe. Zobowiązują jedynie firmy do dostarczenia napojów chłodzących.

– Moim zdaniem to luka w przepisach i warto się zastanowić, jak ją usunąć – zauważa Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

– Skoro regulacje określają minimalną temperaturę w środowisku pracy, to można też ustalić maksymalny jej poziom. Trzeba jednak pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach. Chodzi np. o ustalenie, jakie skutki wywołuje przekroczenie takiej górnej granicy ciepła – podkreśla Magda Walkowiak z Ośrodka Konsultingowo-Szkoleniowego BHP-KOMPLEX.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • klima(2015-08-13 13:36) Zgłoś naruszenie 30

    kiedyś miałam w biurze 37 stopni, lało się ze mnie ciurkiem, krzesła zaczynały być mokre. Nikogo nie zwolniono wczęsniej do domu.To już zakrawa na znęcanie się,bo myśleć w tej temperaturze się nie dało. A prezes ma w pokoju klimę:)
    Czy naprawdę o to chodzi,żeby nieefektywny intelektualnie w tej temperaturze pracownik wysiedział swoje?

    Odpowiedz
  • Boroki......(2015-08-14 22:32) Zgłoś naruszenie 20

    Skoro te biedaki w biurach nie umieją wyrobić przy takich wysokich temp. to co mają powiedzieć pracownicy fizyczni? A może sie tak zamienić pracą to zaraz wam będzie chłodniej!

    Odpowiedz
  • Wolfram(2015-08-13 14:19) Zgłoś naruszenie 10

    Tak właśnie tak. Bo praca biurowa polega - może nie zawsze ale często - na wykonywaniu pracy, której użyteczność jest znikoma. Wynika z zamiaru kontrolowania wszystkiego i wszystkich, a taką możliwość daje postępująca informatyzacja, komputeryzacja itd. Niby udogodnienie a pracy zamiast mniej jest coraz więcej. Sztucznie tworzone procedury, wymogi, itd. A na co?

    Odpowiedz
  • Myslę że to sprawa Posłów(2015-08-13 20:51) Zgłoś naruszenie 01

    Przytrzymać w Sejmie przy wyłaczonej Klimie...to wybrańcy szybciej sklecą własciwy przepis Prawa...

    A może jak zwykle w Polsce...kilku musi zejść na robocie nogami do przodu by jaśniepaństwo ruszyło temat

    Odpowiedz
  • Olaf(2015-08-14 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy nie ogarniczaja wielu maximów np wysokości wchodzenie po schodach.

    Odpowiedz
  • chorawpracy(2017-08-11 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    temperatura w biurze 30 stopni, tylko wiatrak , który miele powietrze.Z powodów zdrowotnych i wiekowych generalnie bardzo źle znoszę wysokie temperatury. Duszę się, jest mi ciągle słabo, po tygodniu pracy w takich warunkach jestem bliska omdlenia ;nie mogę iść na urlop , bo właśnie trzy inne osoby są na urlopie, które teoretycznie zastępuję; teoretycznie, bo o efektywnej pracy nie ma mowy , robię wszystko na odwal, byle tylko przetrwać. (Taniej byłoby założyć klimatyzację - to do Krwiopijcy Pracodawcy ale mój pracodawca podobnie krótkowzrocznie myśli) Czy, jeśli w końcu zesłabnę i zostanie wezwane pogotowie, mogę pozwać pracodawcę za narażenie mojego zdrowia , jeśli stwierdzą np stan przedzawałowy?

    Odpowiedz
  • Krwiopijca Pracodawca(2015-08-13 15:42) Zgłoś naruszenie 03

    Do Klimy: zostań prezesem, bedziesz miał klime.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz