statystyki

Zorganizowanie i podjęcie stażu trzeba dobrze przemyśleć

autor: Jan Ludwikowski11.08.2015, 20:00; Aktualizacja: 07.11.2015, 13:09
Czy można zwolnić stażystę?

Czy można zwolnić stażystę?źródło: ShutterStock

Taki układ jest korzystny dla przyszłych pracodawców i pracowników. Zatrudniający może zaoszczędzić pieniądze i poznać bliżej podwładnego przed podpisaniem umowy o pracę. Stażysta zyskuje doświadczenie i nabywa praktycznych umiejętności. Jednak organizacja i odbywanie stażu mogą spowodować liczne komplikacje

Czy można zwolnić stażystę

Pan Krzysztof stale spóźnia się do pracy, a jego zachowanie wobec reszty załogi jest niekoleżeńskie – opowiada pan Ryszard. – Gdy udzieliłem mu reprymendy, stwierdził, że nie mam prawa go zwolnić. Poza tym jego zdaniem musiałbym oddać pieniądze wypłacone mu przez urząd pracy. Czy to prawda?

NIE

Pan Ryszard rzeczywiście nie ma prawa zwolnić stażysty, który nie spełnia jego oczekiwań. Nie oznacza to jednak, że czytelnik nie może wyciągnąć wobec niego konsekwencji. Bezrobotny skierowany do odbycia stażu powinien przestrzegać regulaminu, rozkładu czasu pracy i stosować się do poleceń organizatora. Łamanie wskazanych zasad postępowania jest podstawą złożeniado starosty wniosku o przerwanie stażu. Pismo trzeba odpowiednio umotywować. Należy pamiętać, że zanim starosta podejmie decyzję o skróceniu stażu, będzie musiał zapoznać się ze stanowiskiem obu stron. Jeśli przyzna rację panu Ryszardowi, przerwie staż, a czytelnik nie będzie musiał zwracać urzędowi pracy poniesionych kosztów. To niesolidny stażysta może zostać zobowiązany do zwrotu otrzymanego wynagrodzenia!

Podstawa prawna

Par. 6 ust. 2. par. 9 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U. z 2009 r. nr 142. poz. 1160).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane