statystyki

Sąd zbada, czy firma wymusiła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę

autor: BL16.07.2015, 07:37; Aktualizacja: 16.07.2015, 08:46

Pracodawca poinformował niesubordynowanego pracownika o zamiarze zwolnienia go bez wypowiedzenia. Po negocjacjach zatrudniony podpisał porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, jednak następnego dnia chciał się z niego wycofać. Twierdził, że został zmuszony groźbą zwolnienia dyscyplinarnego. Czy w takiej sytuacji pracownik może się uchylić od skutków prawnych swojego oświadczenia woli?

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że poinformowanie pracownika o negatywnej ocenie jego działania i wskazanie konsekwencji prawnych, w tym możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie stanowi groźby bezprawnej (sygn. akt I PKN 106/01). Co do zasady nie daje więc podstaw do uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli. Nie oznacza to jednak, że w skrajnych przypadkach nie dochodzi do szantażowania pracownika w celu wymuszenia na nim zgody na rozwiązanie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron. W szczególności taka sytuacja może mieć miejsce, gdy podstawy do jednostronnego rozwiązania umowy są wysoce wątpliwe. Ocena, czy zachowanie pracodawcy miało charakter groźby bezprawnej, należy zawsze do sądu orzekającego.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Prawnik(2015-08-13 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    Sorry, ten komentarz jest do artykulu o swiadczeniu urlopowym.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2015-08-13 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    Autorce zapewne chodzi o zastosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Świadczenie urlopowe w opisanym przypadku jest z pewnością świadczeniem nienależnym w rozumieniu art 410 paragraf 2 kodeksu cywilnego. Nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego, jeżeli korzyść została zużyta lub utracona w taki sposób, że osoba dysponująca korzyścią nie jest już przez nią wzbogacona. Warto byłoby jednak to napisać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane