statystyki

Nie warto ukrywać zwolnienia lekarskiego przed pracodawcą

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska09.07.2015, 08:42; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:43
Większość z nas, pracujących, prędzej czy później jest zmuszona skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, zwanego potocznie L-4. Jednak ilu z nas po wizycie u lekarza i otrzymaniu zwolnienia lekarskiego stwierdza, że w zasadzie nie czuje się źle i mimo wszystko nie opłaca się nam zostać w domu?

Większość z nas, pracujących, prędzej czy później jest zmuszona skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, zwanego potocznie L-4. Jednak ilu z nas po wizycie u lekarza i otrzymaniu zwolnienia lekarskiego stwierdza, że w zasadzie nie czuje się źle i mimo wszystko nie opłaca się nam zostać w domu?źródło: ShutterStock

Nawet jeśli zatrudniony stawi się w firmie i nie poinformuje przełożonego o chorobie, ZUS i tak otrzyma oryginał zaświadczenia o niezdolności do pracy. W przyszłości może to wpłynąć na uprawnienia zasiłkowe

Większość z nas, pracujących, prędzej czy później jest zmuszona skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, zwanego potocznie L-4. Jednak ilu z nas po wizycie u lekarza i otrzymaniu zwolnienia lekarskiego stwierdza, że w zasadzie nie czuje się źle i mimo wszystko nie opłaca się nam zostać w domu? Jak się okazuje, nierzadko w takich sytuacjach pracownik idzie do pracy, nie okazując otrzymanego zwolnienia swojemu pracodawcy, tak jakby go nie było. Czy takie zachowanie pracownika jest właściwe, czy może tak zrobić i jak do takich przypadków podchodzi ZUS? Temat pewnie podejmowany wielokrotnie, ale warto mieć świadomość konsekwencji takiego zachowania.

Ustawa milczy

Co prawda zwolnienie lekarskie ZUS ZLA wystawia lekarz prowadzący leczenie na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien się powstrzymywać od pracy, to jednak ubezpieczony decyduje, czy przedłoży otrzymane zaświadczenie płatnikowi składek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) pracownik jest zobowiązany dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od jego wydania przez lekarza, aby zasiłek lub wynagrodzenie zostały mu wypłacone w pełnej wysokości. Konsekwencją niedostarczenia zaświadczenia lekarskiego w terminie jest obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia jego dostarczenia. Co jednak w przypadku, gdy pracownik się nie przyznaje, że dostał zwolnienie? Czy grożą mu jakieś konsekwencje? Ustawa zasiłkowa na ten temat milczy. Sankcja przewidziana jest za opóźnienie, a nie za brak dostarczenia zwolnienia. Niewątpliwie jednak ubezpieczonemu, który nie przedkłada pracodawcy otrzymanego zwolnienia, nie przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego. Choć żaden przepis nie reguluje tego wprost, dla pracodawcy nieokazanie przez pracownika zwolnienia nie jest ważne, o ile nie wiąże się to z wypłatą wynagrodzenia bądź zasiłku za czas choroby.

Również z punktu widzenia ZUS bez znaczenia pozostaje, czy ubezpieczony przedłoży otrzymane zwolnienie pracodawcy, czy też nie skorzysta z niego, a zatem nie decyduje się na skorzystanie z prawa do zasiłku chorobowego i pojawia się w pracy.

I tak bowiem ZUS będzie dysponował oryginałem zaświadczenia lekarskiego. Zgodnie z art. 58 ust. 1 ustawy zasiłkowej zaświadczenie lekarskie wystawia się z dwiema kopiami, przy czym oryginał zaświadczenia lekarskiego wystawiający je lekarz przesyła w ciągu 7 dni od dnia jego wystawienia bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS stoi na stanowisku, że w każdym przypadku wystawionego i dostarczonego do ZUS zaświadczenia okres niezdolności do pracy objęty zwolnieniem wlicza się do okresu zasiłkowego.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane