Jak pracodawca może kontrolować telepracownika

autor: Mariusz Stepień03.07.2015, 20:00
praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

Czy szef może sprawdzać godziny pracy podwładnego?źródło: ShutterStock

Pracując w domu, pracownik ma na pewno dużo większą swobodę, niż gdyby swoje obowiązki wykonywał w firmie. Nie oznacza to jednak, że jest poza jakimkolwiek nadzorem pracodawcy.

Czy na wizytę kierownika w domu potrzebna jest zgoda

Pan Łukasz chciałby pracować w formie telepracy. Boi się jednak, że taka decyzja pozbawi go prywatności, bo pracodawca będzie mógł go kontrolować w domu. Czy takie niebezpieczeństwo można ograniczyć?

TAK

Kontrola w domu może być bowiem przeprowadzona dopiero, gdy pracownik wyrazi na nią zgodę, i dotyczyć może tylko wskazanych w kodeksie pracy kwestii. Ponadto sposób jej przeprowadzania strony mogą określić szczegółowo w odrębnej umowie.

Przepisy kodeksu pracy określają, czego dotyczyć może kontrola pracodawcy przeprowadzana w domu telepracownika. Poza wykonywaniem pracy może być przeprowadzona tylko w celu inwentaryzacji, konserwacji, serwisu lub naprawy powierzonego sprzętu oraz w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodę na nią musi wyrazić telepracownik. Powinien to zrobić na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość. Przeprowadzenie kontroli bez uprzedniej zgody telepracownika oznaczać będzie naruszenie prawa przez pracodawcę.

Pracodawca powinien też pamiętać, że zgodnie z art. 6714 par. 3 k.p. sposób przeprowadzania kontroli powinien być dostosowany do miejsca wykonywania pracy i charakteru pracy. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności telepracownika i jego rodziny ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. Pracodawca powinien przeprowadzać kontrolę w sposób jak najmniej uciążliwy dla domowników. Kontrola może odbywać się tylko w godzinach pracy telepracownika i powinna ograniczać się do pomieszczeń, w których praca faktycznie jest wykonywana.

Podstawa prawna

Art. 6714 par. 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Czy szef może sprawdzać godziny pracy podwładnego


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane