statystyki

Wszystko o urlopach wypoczynkowych cz. 3

21.06.2015, 07:45; Aktualizacja: 21.06.2015, 11:05
kitesurfing, sport, woda, turystyka, wakacje, urlop

Prawo do urlopu wypoczynkowego ma osobisty charakter dlatego nie może podlegać dziedziczeniu.źródło: ShutterStock

Rozpoczął się sezon urlopowy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę korzystają z prawa do płatnego wypoczynku. To szczególne uprawnienie przysługuje tylko pracownikom. Nie mają go m.in. osoby wykonujące umowy zlecenia czy o dzieło. Przedstawiamy trzecią, ostatnią część naszego poradnika.

1. Czy szef musi się zgodzić na urlop po chorobie

W trakcie trzytygodniowego urlopu zachorowałam. Dostarczyłam pracodawcy zwolnienie lekarskie. Czy mogę wymagać od pracodawcy, aby udzielił mi drugiej części urlopu bezpośrednio po chorobie?

NIE

Jeżeli pracownik rozpoczął urlop, ale nie może go kontynuować z powodu choroby, to pracodawca jest obowiązany udzielić mu go w terminie późniejszym. W takiej sytuacji termin wykorzystania niedokończonego urlopu wypoczynkowego wymaga przeprowadzenia uzgodnień między pracodawcą a zainteresowanym pracownikiem. Nie można zatem zmusić pracodawcy do udzielenia przerwanego urlopu zaraz po chorobie. Zatem tylko pracownik, który zawiadomi pracodawcę o chorobie przedstawiając zaświadczenie lekarskie i uzyska jego akceptację na kontynuowanie urlopu bezpośrednio po niej, nie ma obowiązku zgłoszenia się do pracy.

Podstawa prawna

Art. 166 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

2. Czy można zredukować urlop przed emeryturą

Z końcem czerwca rozwiążę umowę o pracę, bo uzyskam prawo do emerytury. Pracodawca twierdzi, że przysługuje mi urlop proporcjonalny – tylko 13 dni. Czy ma on rację, jeśli zapewniam, że po przejściu na emeryturę nie podejmę już zatrudnienia i nie będę miała możliwości skorzystania z pozostałej części urlopu?

TAK

Pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu adekwatnie do okresu zatrudnienia u niego w danym roku kalendarzowym. Zatem każdy pracodawca odpowiada tylko za tę część urlopu, która dotyczy okresu pracy u niego. W przypadku zatrudnienia od stycznia do czerwca 2015 r. urlop proporcjonalny dla osoby uprawnionej do wymiaru 26 dniowego wynosi 13 dni [6/12 (liczba przepracowanych miesięcy w roku) x 26 dni (wymiar urlopu dla pracownika z co najmniej 10-letnim stażem)].

Prawo pracodawcy do udzielenia pracownikowi odchodzącemu z pracy urlopu tylko w wymiarze proporcjonalnym nie jest uzależnione od sposobu rozwiązania stosunku pracy i zamiaru pracownika co do podjęcia kolejnego zatrudnienia. Nie ma więc podstaw prawnych, aby w tym zakresie wyróżniać i odmiennie traktować rozwiązanie stosunku pracy związane z uzyskaniem przez pracownika uprawnień emerytalnych. Dlatego urlop proporcjonalny dotyczy również pracowników kończących pracę zawodową w związku z przejściem na emeryturę. Mimo uzyskania prawa do emerytury możliwe jest bowiem podjęcie nowego zatrudnienia. Jednak uprawnienia pracownika i obowiązki pracodawcy związane z urlopem są niezależne od tego, czy pracownik zamierza podjąć to nowe zatrudnienie.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane