statystyki

Po wyroku TK ustawę o związkach zawodowych trzeba zmienić

autor: Łukasz Chruściel11.06.2015, 09:01; Aktualizacja: 11.06.2015, 09:56
Dziś idziemy krok dalej i wskazujemy przepisy ustawy, które przy nowelizacji mogą się okazać kluczowe.

Dziś idziemy krok dalej i wskazujemy przepisy ustawy, które przy nowelizacji mogą się okazać kluczowe.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny 2 czerwca 2015 r. uznał, że samozatrudnieni i pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych mają prawo tworzenia związków zawodowych, a także przystępowania do nich. Tym samym TK orzekł o niekonstytucyjności art. 2 ust. 1, 2 i 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 167; dalej: ustawa) i w efekcie – o konieczności zmiany tej ustawy. W praktyce oznacza to tyle, że dopóki przepisy nie zostaną zmienione, wskazane wyżej osoby nie będą mogły korzystać z praw gwarantowanych tymi przepisami. Sam wyrok trybunału bowiem nie wystarczy. Choć co prawda Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, to jednak szczegóły jeszcze nie są znane (zob. DGP nr 108/2015).

...a scenariusze są dwa

Dziś idziemy krok dalej i wskazujemy przepisy ustawy, które przy nowelizacji mogą się okazać kluczowe.

1 DOPRECYZOWANIE TYLKO JEDNEGO PRZEPISU

Art. 2 ustawy o związkach zawodowych

Prawo tworzenia i wstępowania do związków mają pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami, oraz wykonujący pracę nakładczą, a także skierowani do zakładów pracy w celu odbycia służby zastępczej.

Konsekwencje

Jeśli ustawodawca zmieni art. 2 ustawy tylko w takim zakresie, że dopisze do niego, że prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają także samozatrudnieni i zatrudnieni na kontraktach cywilnoprawnych, i nie zmieni przy tym innych przepisów, to będziemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie np. zleceniobiorcy będą mogli założyć związek zawodowy (członkami będą tylko zleceniobiorcy), który jednak nigdy nie stanie się zakładową organizacją związkową. A w konsekwencji nie nabędzie uprawnień z tym związanych (o których mowa m.in. w art. 31 i 32 ustawy). Wówczas praktyczne znaczenie wyroku TK nie byłoby duże. Jedyna zmiana będzie dotyczyła rozkładu sił w zakładzie pracy. Wstąpienie bowiem np. 100 zleceniobiorców do działającego już w zakładzie związku (którzy odprowadzaliby składkę z tego tytułu, że są jego członkami) spowodowałoby, że dany związek stałby się silniejszą stroną w relacjach z pracodawcą.

2 GENERALNA ZMIANA USTAWY

Jeśli ustawodawca zdecyduje się jednak na gruntowną zmianę przepisów, to oprócz zmiany art. 2 ustawy musi pamiętać także o:

Art. 25 1ustawy o związkach zawodowych

Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane