statystyki

Zmiany w umowach o pracę: Warto wprowadzić jeden rodzaj kontraktu?

autor: Tomasz Zalewski11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:33

Obowiązek podawania powodów zwolnienia pracownika powinien się pojawiać wraz z wypracowaniem określonego stażu - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Sekunda, ekspert Konfederacji Lewiatan, przewodniczący zespołu prawa pracy i układów zbiorowych komisji trójstronnej.

Trwają prace nad zmianą zasad zawierania umów na czas określony. Jak pan ocenia rozwiązania, którymi zajmują się obecnie parlamentarzyści?

Propozycje, które znalazły się w rządowym projekcie, są pewnym kompromisem miedzy postulatami związków zawodowych a oczekiwaniami pracodawców. Związki opowiadały się za rozwiązaniami przewidującymi bardzo krótkie okresy trwania umów na czas określony. Padały z ich strony terminy 24, a nawet 18 miesięcy. Z kolei przedsiębiorcy opowiadali się za rozwiązaniem dopuszczającym 4-letnie okresy pracy na umowie na czas określony. Wydaje się wiec, że żadna ze stron nie będzie czuła się przegrana, jeśli Sejm przyjmie zaproponowany przez rząd 3-miesięczny okres pracy na podstawie umów terminowych.

Czy te zmiany rozwiążą problemy związane z umowami?

Propozycje, które są przedmiotem prac Sejmu, ograniczają się głównie do uwzględnienia wyroku i wskazówek Trybunału Sprawiedliwości UE w Strasburgu. Uważam, że rozpoczęcie dyskusji nad korektą przepisów dotyczących zatrudniania na podstawie umów terminowych powinno zaowocować kompleksową zmianą przepisów o umowach o pracę. Przecież efektem procedowanych zmian będzie zacieranie różnicy między umowami na czas określony a stałymi. Warto wykorzystać okazję i wprowadzić jeden rodzaj umowy o pracę.

Jak to?


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane