statystyki

Na jaką pomoc inspektora pracy może liczyć pracownik

autor: Mariusz Stępień04.05.2015, 19:00
praca, szef, firma

Czy inspektor zawsze nakaże wypłatę zaległościźródło: ShutterStock

Nie zawsze w celu wyegzekwowania określonych świadczeń od pracodawcy trzeba iść do sądu. Czasami wystarczy interwencja inspekcji pracy. Co więcej, szef nie musi nawet wiedzieć, że jej inicjatorem jest pracownik.

Czy inspektor zawsze nakaże wypłatę zaległości

Razem z kolegą powiadomiliśmy PIP, że nasz pracodawca nie płaci nam całego wynagrodzenia. Dostajemy tylko płacę zasadniczą, natomiast dodatków, np. za godziny nadliczbowe, już nie. Szef twierdzi, że on nam takiej pracy nic zlecał. Czy inspektor ustali, ile należy nam się za nadgodziny, i zmusi firmę do wypłaty tych należności?

NIE

Wprawdzie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy jest uprawniony do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi, ale tego typu nakazy może wydawać jedynie wtedy, gdy wynagrodzenie za pracę lub inne świadczenie pracownicze ma charakter bezsporny. Zdaniem Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy (stanowisko z 27 września 2012 r.) w praktyce nakaz ten powinien dotyczyć zatem świadczeń naliczonych i zatwierdzonych do wypłaty przez pracodawcę, jednak – z jakichś względów – niewypłaconych pracownikowi. Natomiast gdy wynagrodzenie budzi kontrowersje, zwłaszcza na tle zgłoszonych okoliczności, które strony stosunku pracy interpretują odmiennie, albo jedna ze stron w ogóle zaprzecza ich wystąpieniu, jedynym organem kompetentnym do weryfikacji spornych roszczeń ze stosunku pracy jest sąd pracy.

Podstawa prawna


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane