statystyki

Zmiany w kodeksie pracy: Czy kolejne nakazy i zakazy mają jeszcze sens

autor: Grzegorz Orłowski07.05.2015, 10:08; Aktualizacja: 07.05.2015, 10:55

Do Sejmu 10 kwietnia 2015 r. wpłynął długo oczekiwany rządowy projekt zmian kodeksu pracy. Zawiera nowe instrumenty do walki z terminowymi umowami o pracę. Nieprzypadkowo używam pojęcia walki, tak się bowiem utarło, że w doniesieniach z rynku pracy dominuje retoryka wojenna – walczy się z bezrobociem, z umowami śmieciowymi itp. itd.

Przechodząc do projektu, należy stwierdzić, że widoczną wspólną cechą proponowanych w projekcie środków są ilościowo-terminowe ograniczenia i zakazy w zawieraniu takich umów. Zasadniczo ma to służyć przywróceniu należytej rangi zatrudnieniu bezterminowemu, które powinno mieć na rynku pracy charakter podstawowy. Tak chce Unia Europejska, tak chcą związki zawodowe, tak chce większość zatrudnionych, tak chce ustawodawca.

Uzasadnienie projektu koncentruje się na mechanizmach, które mają wymuszać zawieranie umów o pracę na czas nieokreślony. Zatem nie celowość czy potrzeba, ale przymus prawny ma decydować o wyborze rodzaju umowy o pracę. Śmiem wątpić, czy takimi środkami da się wymusić oczekiwaną trwałą zmianę w strukturze zatrudnienia.

Z uzasadnienia i treści projektu można nadto wywnioskować, że podstawowym czynnikiem, który spowodował masowe odchodzenie od zatrudniania na podstawie umów na czas nieokreślony, jest brak stosownych środków wymuszania zatrudnienia bezterminowego. Nie ma w nim choćby próby odpowiedzi na pytanie, co skłania pracodawców do wyboru elastycznych form zatrudnienia, w szczególności w odniesieniu do ludzi młodych. A przecież podobnie jest w takich krajach jak Francja czy Niemcy. Tam też stały etat – oczywisty dla ich rodziców – staje się dla młodych praktycznie niedostępny.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane