statystyki

Wojsko na próbę: Jak wygląda służba przygotowawcza w polskiej armii

autor: Małgorzata Raczkowska13.03.2015, 07:49; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:44
Ochotnicy w trakcie szkolenia będą dostawać miesięczne wynagrodzenie.

Ochotnicy w trakcie szkolenia będą dostawać miesięczne wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

Pochodzę z niewielkiej miejscowości, ukończyłem szkołę średnią (mam maturę), kursy informatyczne, zrobiłem prawo jazdy. Nie udaje mi się jednak znaleźć pracy – opowiada pan Tomasz z Dolnego Śląska. – Zastanawiam się nad związaniem mojego losu z wojskiem, ale mam obawy, czy podołam. Chciałbym podjąć służbę na próbę, bez deklarowania, że zostanę tam na lata. Czy takie rozwiązanie w ogóle jest możliwe – zastanawia się młody człowiek.

Tak. Młodzi mężczyźni, którzy szukają pracy albo dalsze życie zawodowe chcieliby związać z wojskiem, mogą wstąpić do służby przygotowawczej. To szkolenie dla ochotników ma na celu przygotowanie do zawodowej służby wojskowej. Po jego zakończeniu można zatrudnić się w wojsku, ale też można tego nie robić i przenieść się od razu do rezerwy. To właśnie takie wojsko na próbę.

Co ważne, ochotnicy w trakcie szkolenia będą dostawać miesięczne wynagrodzenie. Żołnierzom służby przygotowawczej przysługuje także zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca służby, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie i wyposażenie. W czasie pełnienia służby żołnierze podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu, a okres ten wlicza się do stażu zatrudnienia.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane