statystyki

Wojsko na próbę: Jak wygląda służba przygotowawcza w polskiej armii

autor: Małgorzata Raczkowska13.03.2015, 07:49; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:44
Ochotnicy w trakcie szkolenia będą dostawać miesięczne wynagrodzenie.

Ochotnicy w trakcie szkolenia będą dostawać miesięczne wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

Pochodzę z niewielkiej miejscowości, ukończyłem szkołę średnią (mam maturę), kursy informatyczne, zrobiłem prawo jazdy. Nie udaje mi się jednak znaleźć pracy – opowiada pan Tomasz z Dolnego Śląska. – Zastanawiam się nad związaniem mojego losu z wojskiem, ale mam obawy, czy podołam. Chciałbym podjąć służbę na próbę, bez deklarowania, że zostanę tam na lata. Czy takie rozwiązanie w ogóle jest możliwe – zastanawia się młody człowiek.

Tak. Młodzi mężczyźni, którzy szukają pracy albo dalsze życie zawodowe chcieliby związać z wojskiem, mogą wstąpić do służby przygotowawczej. To szkolenie dla ochotników ma na celu przygotowanie do zawodowej służby wojskowej. Po jego zakończeniu można zatrudnić się w wojsku, ale też można tego nie robić i przenieść się od razu do rezerwy. To właśnie takie wojsko na próbę.

Co ważne, ochotnicy w trakcie szkolenia będą dostawać miesięczne wynagrodzenie. Żołnierzom służby przygotowawczej przysługuje także zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca służby, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie i wyposażenie. W czasie pełnienia służby żołnierze podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu, a okres ten wlicza się do stażu zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane