statystyki

Dwanaście dni służby przez prawie cztery lata to za mało, aby utrzymać posadę policjanta

autor: Artur Radwan13.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:24
Policja

Od czerwca 2008 r. do grudnia 2012 r. policjantka z niewielkimi przerwami przebywała na zwolnieniach lekarskich.źródło: ShutterStock

Komendant policji ze względu na ważny interes służby ma prawo zwolnić funkcjonariusza, który notorycznie przebywa na zwolnieniach lekarskich. Tak orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Od czerwca 2008 r. do grudnia 2012 r. policjantka z niewielkimi przerwami przebywała na zwolnieniach lekarskich. Łącznie nie było jej w pracy przez 871 dni, z czego 753 dni to absencja z powodu choroby, a 118 – opieka nad dzieckiem.

Komendant w styczniu 2013 r. postanowił zwolnić funkcjonariuszkę ze służby. Przy tej okazji wyliczył, że kobieta przez prawie cztery lata była obecna w służbie tylko przez 12 dni. Decyzja w tej sprawie została wydana na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 45 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687 ze zm.). Z tych przepisów wynika, że komendant może zwolnić funkcjonariusza, jeśli wymaga tego ważny interes służby. Swoją decyzję komendant uzasadniał tym, że podwładna ciągle przebywała na krótkoterminowych zwolnieniach i nie było pewności, kiedy zamierza wrócić do obowiązków. To z kolei rodziło konflikty i niezadowolenie wśród policjantów, którzy musieli wykonywać zadania za nieobecną koleżankę.

Komendant podkreślił też, że przebywając na zwolnieniach, funkcjonariuszka otrzymywała pełne uposażenie, a także przysługiwały jej uprawnienia – prawo do nagrody rocznej, dopłaty do wypoczynku, równoważnik pieniężny w zamian za umundurowanie i coroczny urlop wypoczynkowy. Zaznaczył, że dopiero po wszczęciu postępowania administracyjnego o zwolnienie funkcjonariuszka złożyła wniosek o urlop wychowawczy, który jest bezpłatny.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • GG(2015-06-10 22:23) Zgłoś naruszenie 50

  Gdzie Ty po 15 latach widziałes 3-4 tys emerytury? Jakich bajek się gdzies nasłuchałeś. Najpierw dowiedz się żetelnie zanim zaczniesz takie bzdury wypisywac. Ja po 15 latach tyle pensji nie mam, a odchodząc dostajesz 40% pensji wiec sobie policz, nie pisz ludziom nieprawdy.

  Odpowiedz
 • Jolka(2015-03-13 09:07) Zgłoś naruszenie 30

  Brawo, wreszcie ktoś znalazł paragraf na te leserki. Znalazła sobie sposób na życie. Myślała, że inni za nią będą pracować. Jeszcze raz brawo.

  Odpowiedz
 • JACEK(2015-03-13 17:39) Zgłoś naruszenie 30

  To jest chory system i prawo!!!

  Przychodzi panienka do służby mundurowej i po 15 latach emerytura.
  Między czasie urodzi 3 lub 4 dzieci i kabaret gotowy.
  Macierzyńskie , wychowawcze , opieki , wcześniejsze wychodzenie z pracy .
  A koledzy za takie matki Polki pracują
  A gdyby to tak dokładnie podliczyć to się okaże że pani przepracowała w tych 15 latach 8 góra 9 lat i odchodzi na emeryturę mając 3- 4 tysiące zł emerytury.
  Chory kraj chore przepisy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zdziwiony(2017-01-09 14:05) Zgłoś naruszenie 11

  Wszyscy tacy znający przepisy prawa, okazuje się, że tak, jak w przypadku tragedii z 10 kwietnia gdzie specjalistów z prawa lotniczego w Polsce było 38 milionów tak i teraz wszyscy mają pogłębioną wiedzę na temat Ustawy o Policji . Czy któryś z tych mądrych, którzy się teraz wypowiadali, wiedzą, że zwykły pracownik pracuje w nocy, dni wolne (weekendy, święta państwowe, kościelne) otrzymuje wyższe wynagrodzenie o kilkadziesiąt do kilkuset % w stosunku do uposażenia zasadniczego, otrzymując 80% mniejsze uposażenie za przysłowiowe L-4. Natomiast w Policji była zasada 100% za L-4 ale żadnych dodatków za służbę nocną, święta i dni ustawowo wolne. Obecnie, pragnę tylko przypomnieć, że każde ważne święto jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Sylwester Święto zmarłych itp są zwiększone siły policyjne a nikt z tych funkcjonariuszy nie otrzymuje 200% za służbę w te szczególne dni, gdy (jak ktoś wyżej napisał) "plebs" się bawi, świętuje, lub chodzi rodzinnie na groby bliskich! Zacznijcie w końcu samodzielnie myśleć, a podejmujcie dyskurs wówczas, gdy pogłębicie wiedze na temat wypowiadany np poprzez zapoznanie się z Ustawami, Rozporządzeniami i Decyzjami. Pozdrawiam licząc na konstruktywną analizę tematu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane