statystyki

Długie zwolnienie lekarskie nie będzie powodem do zwolnienia z pracy bez wypowiedzenia?

autor: Tomasz Zalewski26.02.2015, 07:28; Aktualizacja: 26.02.2015, 08:32

Wielomiesięczne zwolnienie lekarskie nie powinno być pretekstem do zwolnienia z pracy bez wypowiedzenia. Na konieczność zmiany przepisów zwracają uwagę zarówno parlamentarzyści, jak i związki zawodowe. Dyskusji na ten temat nie wykluczają także pracodawcy.

Do ministra pracy i polityki społecznej wpłynęła interpelacja Stanisława Szweda w sprawie konieczności zbadania zasadności obowiązywania art. 53 par. 1 ust. 1 kodeksu pracy pozwalającego na rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami korzystającymi z długotrwałych zwolnień lekarskich. Zgodnie z tym przepisem firma może obecnie zerwać umowę po 272 dniach pobierania przez zatrudnionego wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Zdaniem posła obowiązujący od 1 stycznia 1975 r. przepis wymaga zmiany, gdyż w ciągu 40 lat diametralnie zmieniła się sytuacja osób, które z powodu choroby tracą zatrudnienie.

– Przed 1 stycznia 1975 r. było jasne, że osoba długotrwale przebywająca na zwolnieniu przejdzie po zwolnieniu na rentę. Obecnie po zaostrzeniu kryteriów przyznawania świadczeń rentowych rzadko do tego dochodzi – uważa poseł Szwed. Jego zdaniem zwolnienie pracownika ze względu na stan zdrowia budzi zastrzeżenia, bo to nie pracodawca ponosi najważniejsze koszty związane z długotrwałym chorobowym. Płaci on bowiem jedynie za pierwsze 33 dni choroby. Potem świadczenia wypłaca pracownikowi ZUS.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane