Rzeczpospolita niskich płac: Coraz więcej osób pracuje za minimalne wynagrodzenie

autor: Janusz K. Kowalski17.02.2015, 07:30; Aktualizacja: 20.02.2015, 10:51
Osoby zatrudnione z co najwyżej minimalnym wynagrodzeniem

Osoby zatrudnione z co najwyżej minimalnym wynagrodzeniemźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ciągu sześciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie za pracę. Zdaniem ekspertów to efekt... podwyżek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • POlok(2015-02-21 15:56) Zgłoś naruszenie 30

    Na co starcza płaca minimalna Polska Oligarchio ? Przyjdzie czas na was - brzytwami wytniemy całe rodziny; za krzywdy za cierpienia garbate nosy.Ta niesprawiedliwość wynika z tolerancji zorganizowanej przestępczości,bo pojedynczy człowiek zostaję zaraz wyłączony ale jak dzieli się w sposób zorganizowany to yess biznes.Cygan kradnie co jest jego cnotą.Żyd kradnie i oszukuje to yess bizness.DLATEGO WAS TAK NIE LUBIMY!!! A JEDNAK GŁUPI POLAK GŁOSUJE NA TYCH SAMYCH JUŻ OD 25 LAT.

    Odpowiedz
  • pracujaca biedota(2015-02-22 08:02) Zgłoś naruszenie 30

    tak żle tym właścicielom firm, tylko, ze po 2-5 latach prowadzenia firm stać ich na samochody, domy, wczasy z rodzinami a ja *********** 36 lat i z tych moich 1300 zl jedynie na chleb i wodę i to bez rodziny, bez dzieci, bo nie stać mnie na na nie

    Odpowiedz
  • zwykły pracownik(2015-02-17 12:44) Zgłoś naruszenie 20

    dopiero się obudzli te płace są od dawna,wiekszośc polaków pracuje za te nedzne wynagrodzenia już od dawna,

    Odpowiedz
  • Józek(2015-02-17 13:09) Zgłoś naruszenie 20

    Jak doliczą jeszcze firmy poniżej 9 osób to w Polsce 2 miliony pracuje za mniej niż najniższa dochodzi jeszcze milion na zlecenie, Deflacja to także efekt niskich płac i wzrostu wydajności.

    Odpowiedz
  • polak(2015-02-21 22:09) Zgłoś naruszenie 20

    rzygać się chce na wywody wszelkiej maści doradców , profesorów i badaczy. Czy nie macie odwagi powiedzieć że jest bezpośredni związek pomiędzy chciwością i pazernością pracodawcy a zarobkami pracowników...odwagi każdy pracownik to wie a tytuły profesorskie są ślepe

    Odpowiedz
  • cosmopolitan(2015-02-21 22:02) Zgłoś naruszenie 20

    rada dla pracodawców, wynoście sie np. do danii , holandii, francji itp.i spróbujcie tam poniewierać pracowników...zobaczycie jak skończycie. PS polskim problemem jest PAZERNOŚĆ|Ć , CHCIWOŚĆ i UPAJANIE SIE KRZYWDĄ DRUGIEGO

    Odpowiedz
  • Koordynator "BYLY" OIUGZ(2015-02-17 15:26) Zgłoś naruszenie 20

    I znowu tylko polowa prawdy - a gdzie statystyka zarobkow po 3,00 zl / godzine - w Umowach Zlecenie - to jest skandal !!! Niby najnoizsza stawka to 1699 zl / miesiac a ilu ochraniarzy, kelnerow i tp pracuje ze te 3,00 zl/ godzine ???!! bo Polak potrafi !!! zagmatwac, i tworzyc rownych i rowniejszych ... Tak ja ze srednia placa w Polsce - GUS mowi ze jest to 3875 zl, a ilu jest takich co dostaja na reke 1200 zl ??? / wiec brutto 1800 zl - wiec gdzie im do sredniej !!??? Bo w POlsce zawsze sa dwa dna - jak z Kopalniami, Gwarancjami Zaplaty itp... Niestety nie nauczymy sie demokracji - bo prawda to jeden z elementow zycia demokratycznego !!!

    Odpowiedz
  • G_S(2015-02-20 09:16) Zgłoś naruszenie 20

    Na tym polega KAPITALIZM - twoja płaca zależy od rynku pracy . Jak się znajdzie ktoś , kto się zgodzi wykonywać pracę TANIEJ , to się bierze jego a ciebie wywala . Proste jak budowa cepa . A więc jak masz rodzinę na utrzymaniu to kogo to obchodzi - bezdzietny singiel albo singielka są TAŃSI i to ONI przejmą TWOJE stanowisko - chyba , że się zgodzisz na tak niskie zarobki jak oni . Kapitalista zapłaci TYLKO tyle ile MUSI a więc coraz więcej ludzi będzie się godzić na minimalne zarobki wystarczające tylko na przeżycie biologiczne .

    Odpowiedz
  • Józek(2015-03-07 09:23) Zgłoś naruszenie 10

    Gdyby głupiec w firmie produkującej zegarki zarabiał więcej, to i więcej by wydał. Wydane pieniądze trafiły by do niego chociażby przez lepiej zrobione chodniki, drogi, sprawniejszą komunikację.
    Tak, tak barbi z IP: 83.4.14.* to do Ciebie.

    Odpowiedz
  • senior(2015-02-19 19:24) Zgłoś naruszenie 10

    Jak widać nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji prowadzenia polityki najniższej ceny, jaka na dobre zadomowiła się u nas przy ocenianiu ofert, czy też wybierania usługodawcy z wolnej ręki.
    Zamiast prowadzić politykę jakości, co wymaga inwestowania w siebie i pracowników, aby zlecenia wykonać na dobrym poziomie bez chachmęcenia u nas prowadzi się politykę najniższej ceny, która ma dużo głębsze konsekwencje niż tylko spartolenie zamówienia lub wydłużenia wykonania inwestycji.
    W konsekwencji stosowania polityki najniższej ceny, przedsiębiorcy, którzy zatrudniali pracowników na pełnym etacie i dbali o podnoszenie ich kwalifikacji zaczynają stosować takie same triki jak ich konkurenci, którzy nie mają skrupułów do stosowania wszelkich trików, aby obniżyć koszty pracy i koszty wykonania poprzez oszukiwanie i byle jakie wykonanie. Wskutek tego przestajemy inwestować w siebie, robimy byle jak, aby szybciej i uczymy tego praktykantów. Na dużą skalę w firmach, aby nie wypaść z takiego rynku "najniższej ceny" stosuje się triki, aby oddać mniej do budżetu i do ZUS a więc budżet i ZUS trzeba zadłużać, aby były wstanie pokryć swoje zobowiązania. W konsekwencji takiej polityki najniższej ceny obniża się poziom popytu, bo pracownik ma tylko na przeżycie i opłaty mieszkaniowe, a w pracy robi byle jak, bo jaka płaca taka praca.
    I prawdą jest, że płace są i będą coraz niższe gdyż nieuzasadnienie bogate, nieliczne warstwy społeczeństwa wyjmują pieniądz z obrotu gospodarczego i zamrażają go gdyż zwyczajnie mają go za dużo.
    Budżet i ZUS mają większe dochody jak mamy większy obrót pieniądza w gospodarce a nie gdy się go dławi poprzez politykę najniższej ceny przy której nie zwraca się uwagi na jakość tylko stosuje się tryki aby zaoferować jak najniższą ofertę.

    Odpowiedz
  • NobodyR(2015-02-17 16:03) Zgłoś naruszenie 10

    nie widzę większej różnicy między minimalną płacą na poziomie 44 a 50% średniej, ważniejsze jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.

    Odpowiedz
  • Jaworzno(2016-02-13 13:35) Zgłoś naruszenie 10

    To jest skandal ze minimalna w naszym kraju wynosi 1850zl .Minialna powinna być przynajmniej na poziomie 2500 Brutto.Po drugie w tym naszej ojczyznie jest takie zakłamanie myslą ze jak dadzą 500+na dzieci to ludzie będa chcieli miećdzieci.Najpierw praca za godną stawke dla młodych póżni myslenie odzieciach.Zniczego to nawet Salomon nie naleje

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-02-19 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    Skandale jest to, że średnia oraca jest wykazywana jako prawie 4000 tysiące. Od takiej kwoty drobni, biedni ludzie prowadzący dzialalnosć gospodarczą musza odprowadzac ZUS. Az strach pomyśleb ile zarabiają rzesze biurokratow z budzetu skoro jest taka śrenia przypadająca na jednego obywatela.

    Odpowiedz
  • senior(2015-02-20 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    wystarczy wprowadzić politykę jakości gdzie oferta nie powinna odbiegać od kosztorysu inwestorskiego, bo gdy jest zbyt niska to by oznaczało, że robota będzie zrobiona byle jak bez zachowania procedur przez zwołanych naprędce podwykonawców z pracownikami o różnej wiedzy technicznej, często bez właściwego przygotowania.
    Polityka jakości wymaga ustanowienia fachowego nadzoru i wymusza prowadzenia prac zgodnie z procedurami, wiedzą techniczną itd. Takie wykonanie wydłuża czas, jego koszt jest zbliżony do kosztorysu inwestorskiego, wymaga lepszego przygotowania pracowników, a więc pracownicy stanowią kapitał firmy. Pracownik fachowiec zarabia więcej, większe od tego idą daniny do budżetu i do ZUS.

    Odpowiedz
  • Krisbat(2015-02-17 17:48) Zgłoś naruszenie 01

    Brednie z kosmosu. Większość, nie wszyscy, w tym pięknym kraju zarabiający minimalne dostają druga pensje pod stołem. Albo wiecznie pracują pierwszy dzień lub na umowie o dzieło od wczoraj. NIK NIE CHCE PLACIC ZUSOWI ale wszyscy chcieliby coś z niego dostać.

    Odpowiedz
  • malkontent(2015-02-17 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ci wszyscy nie mają swoich związkowców i ich central, nie wychodzą na ulicę, Górnicy też ich nie poprą. A omc prezydęt Duda jakoś milczy w tej kwestii.

    Odpowiedz
  • Wredny Kapitalista(2015-02-17 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    A ja od 24 lat prowadzę firmę (sp.z o.o.), która obecnie ledwo zipie. W dobrych czasach zatrudniała 18 osób. Obecnie na etatach zatrudnia czterech pracowników i jednego studenta na umowę zlecenie. Najniższa płaca to płaca minimalna+ryczał za użytkowanie prywatnego samochodu (300km). Wynik za styczeń, to 2280 zł zysku . Łączna suma zapłaconych podatków oraz danin na ZUS i NFZ to 14535 zł, czyli średnio 2907zł/na jednego pracownika - też tego, który ...

    Odpowiedz
  • Henryk Lewandowski(2015-02-17 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    "...nie ma prostej zależności między poziomem płacy minimalnej a stopą bezrobocia" - czytamy w artykule. Otóż JEST PROSTA ZALEŻNOŚĆ, ALE ODWROTNA, niż twierdzą ekonomiści! Mianowicie IM NIŻSZA PŁACA minimalna, TYM WYŻSZE BEZROBOCIE! Jeśli bowiem płaca minimalna nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania pracownika i jego rodziny, to z konieczności kolejna osoba z takiej rodziny poszukuje pracy. I odwrotnie: im wyższa płaca minimalna, tym mniejszy jest popyt na pracę, czyli tym mniejsze bezrobocie! Oczywiście tak jest wówczas, jeśli do grona bezrobotnych zaliczamy tylko osoby poszukujące pracy, a nie wszystkich w wieku produkcyjnym!

    Odpowiedz
  • H. Lewandowski(2015-02-17 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Moje twierdzenie, że IM NIŻSZA PŁACA, TYM WYŻSZE BEZROBOCIE (bo na utrzymanie rodziny MUSZĄ pracować co najmniej dwie osoby) potwierdza ten oto fragment artykułu: "Potwierdzają to dane statystyczne. Według nich np. w 2002 r., gdy płaca minimalna wynosiła tylko 35,6 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, stopa bezrobocia w końcu roku, liczona według BAEL, była najwyższa w okresie transformacji gospodarczej i wynosiła 19,7 proc. Natomiast w 2013 r., gdy po kilku latach podwyżek relacja pensji minimalnej do przeciętnej płacy wzrosła do 43,8 proc., stopa bezrobocia była zdecydowanie niższa i wyniosła 9,8 proc."

    Odpowiedz
  • enrdriu(2015-02-17 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżka zarobku pracownika może zwiększyć bezrobocie!!! Taką tezę może wysnuć tylko IDIOTA który nie wiem za co dostał profesurę chyba że ma czerwone podniebienie!!!

    Odpowiedz