statystyki

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę ważne jest kryterium zwolnień

autor: Tomasz Zalewski09.02.2015, 19:00
umowa, prawo, prawnik, podpis

Sąd rejonowy uznał roszczenie powódki za uzasadnione.źródło: ShutterStock

Pracodawca, dokonując redukcji zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych i stosując określone zasady doboru pracowników do wypowiedzenia umowy o pracę, powinien powiadomić zwalnianych o zastosowanym wobec nich kryterium doboru.

Tak orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi, rozpatrujący sprawę pracownicy urzędu pracy zatrudnionej na stanowisku lidera klubu pracy, której w kwietniu 2013 r. wypowiedziano kontrakt.

Pracodawca poinformował kobietę, że rozwiązanie umowy następuje z powodów organizacyjno-ekonomicznych skutkujących likwidacją stanowiska pracy. Dodał także, że w urzędzie jest prowadzona redukcja zatrudnienia związana ze zmniejszeniem środków budżetowych. W pisemnym wypowiedzeniu nie wskazano jednak innych przyczyn i kryteriów uzasadniających rozstanie z pracownicą, choć w urzędzie na stanowisku lidera były także zatrudnione inne osoby. Zwolniona zakwestionowała wypowiedzenie i domagała się przywrócenia do pracy.

Sąd rejonowy uznał roszczenie powódki za uzasadnione. W ocenie składu orzekającego wypowiedzenie nie zawierało prawdziwej przyczyny, co więcej pracodawca w żaden sposób nie wykazał kryteriów przyjętych do wytypowania powódki do zwolnienia, jak również ich zasadności.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane