Do urzędu wojewódzkiego wpływają skargi na funkcjonariusza Państwowej Straży Rybackiej. Pojawiły się zarzuty, że okrada stawy. Czy taka osoba podlega przepisom o postępowaniu dyscyplinarnym? Odpowiada prof. Bogumił Szmulik, radca prawny, kancelaria radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy Sp. k.
Tak. Zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 189, poz. 1471 ze zm.) Państwowa Straż Rybacka jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną podległą bezpośrednio wojewodzie. Do czynności służbowych strażników PSR należy m.in. legitymowanie osób podejrzanych, kontrola dokumentów uprawniających do połowu ryb, nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego, noszenie broni palnej czy sygnałowej. Mogą zwracać się o niezbędną pomoc do instytucji państwowych, jednostek gospodarczych, organizacji społecznych czy policji. Podczas wykonywania swoich czynności są traktowani analogicznie jak policjanci, a w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody czy zwalczaniu kłusownictwa odpowiednio jak funkcjonariusze Straży Parku Narodowego czy strażnicy leśni.
Ich aktywność jest duża. Przykładowo jedynie PSR w Warszawie w listopadzie 2014 r., której obszar operacyjny obejmuje 65 tys. ha wód śródlądowych, dokonała 1225 kontroli i ukarała 114 osób mandatami.
Strażnicy PSR podlegają przepisom ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), które stanowią lex specialis wobec kodeksu pracy. Tym samym wojewoda, który normuje odpowiedzialność porządkową i dyscyplinarną urzędnika państwowego, zobligowany jest tworzyć komisje dyscyplinarne dla strażników Państwowej Straży Rybackiej i powoływać rzeczników dyscyplinarnych. Komisje te mogą działać autonomicznie lub na zasadzie wspólnego gremium dla członków korpusu służby cywilnej i strażników w danym urzędzie wojewódzkim. Zdarzenie z udziałem strażnika budzące zastrzeżenia natury etycznej czy też naruszające dyscyplinę pracy powinno być w pierwszej kolejności przedmiotem postępowania dyscyplinarnego. Tego typu rozwiązanie jest analogiczne do unormowań ustawy o policji.