Ustawa kominowa: Zamrożone płace powodują zamieszanie w sferze budżetowej

autor: Maciej Boryczko29.12.2014, 07:34; Aktualizacja: 29.12.2014, 09:25
Podatki, pieniądze

Nowelizacja ustawy kominowej może spowodować praktyczne komplikacje.źródło: ShutterStock

Ostatnia nowelizacja ustawy kominowej może spowodować zamieszanie w sferze budżetowej. Zgodnie z jej brzmieniem do określenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia w 2015 r. nie będzie miała zastosowania generalna reguła – zakładająca odwołanie się do danych statystycznych za ostatni kwartał roku poprzedniego.

Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. z 2000 r. nr 26, poz. 306), czyli ustawa kominowa, wprowadza i reguluje wysokość maksymalnego poziomu wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w sferze budżetowej. Obliczenie wartości maksymalnego wynagrodzenia miesięcznego następuje przez pomnożenie odpowiedniego, określonego przez ustawodawcę dla danej grupy pracowników mnożnika (od jedności do sześciokrotności) przez wysokość wskaźnika statystycznego ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli średnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego. Reguła ta wynika z art. 8 ustawy kominowej.

Przy czym w roku 2015 dla obliczenia stawki maksymalnej wynagrodzenia trzeba będzie się odwołać nie do danych statystycznych za ostatni kwartał poprzedniego roku kalendarzowego, co jest generalną regułą wynikającą z ustawy kominowej, ale do innego okresu wskazanego przez ustawodawcę.

Zmiana okresu


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Od 7 lat nie wyrównano nawet inflacji.(2014-12-29 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    99,8 % pracowników sfery budżetowej bardziej interesują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, gdyż wkrótce to one będą regulować kwestię rewaloryzacji pensji w budżetówce.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane