statystyki

Zmiany w Kodeksie: Zwolnienie ze świadczenia pracy będzie, ale z możliwością odwołania

autor: Łukasz Guza09.12.2014, 20:00
praca-ludzie

3 miesiące wynosi maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę przewidziany przepisami.źródło: ShutterStock

Osoba, która nie musi świadczyć pracy w okresie wypowiedzenia, powinna ją wznawiać na żądanie firmy.

Zatrudniający zyskają prawo do jednostronnego zwolnienia podwładnych z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Taką zmianę zakłada rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy. Rozwiązanie popierają pracodawcy, ale proponują jednocześnie doprecyzowanie nowych rozwiązań. W przeciwnym razie firma może zyskać prawo do samodzielnego decydowania o tym, że zwalniana osoba w okresie wypowiedzenia nie musi pracować, ale – w razie potrzeby – nie będzie mogła domagać się jej powrotu do firmy i wykonywania obowiązków aż do definitywnego rozwiązania umowy o pracę.

Na taką wątpliwość zwróciły uwagę wszystkie reprezentatywne organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego). W swoim wspólnym stanowisku do projektu pozytywnie oceniły one samą propozycję zmiany, wskazując, że w niektórych przypadkach jakakolwiek współpraca stron w okresie wypowiedzenia może być trudna lub wręcz niemożliwa. Ich zdaniem nowe rozwiązanie powinno być jednak uzupełnione o przepis, zgodnie z którym pracownik ma obowiązek stawić się w firmie na jej żądanie.

3 miesiące - tyle wynosi maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę przewidziany przepisami


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ted(2014-12-10 05:07) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury . Dostajesz wypowiedzenie bez obowiazku świadczenia pracy .Ok. Znajdujesz sobie inną pracę, w tym jednak czasie twój dawny pracodawca wiedziony jakimś impulsem żada od ciebie powrotu . Po pierwsze mógł mnie nie zwalniać z pracy , po drugie mógł mnie nie zwalniać z obowiązku jej świadzenia w okresie wypowiedzenia . Niech się zdecyduje bo należy pamiętać że to ja zwalaniany pracownik jestem w dużo trudniejszej sytuacji niż mój były szef .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane