statystyki

Zmiany w Kodeksie: Zwolnienie ze świadczenia pracy będzie, ale z możliwością odwołania

autor: Łukasz Guza09.12.2014, 20:00
praca-ludzie

3 miesiące wynosi maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę przewidziany przepisami.źródło: ShutterStock

Osoba, która nie musi świadczyć pracy w okresie wypowiedzenia, powinna ją wznawiać na żądanie firmy.

Zatrudniający zyskają prawo do jednostronnego zwolnienia podwładnych z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Taką zmianę zakłada rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy. Rozwiązanie popierają pracodawcy, ale proponują jednocześnie doprecyzowanie nowych rozwiązań. W przeciwnym razie firma może zyskać prawo do samodzielnego decydowania o tym, że zwalniana osoba w okresie wypowiedzenia nie musi pracować, ale – w razie potrzeby – nie będzie mogła domagać się jej powrotu do firmy i wykonywania obowiązków aż do definitywnego rozwiązania umowy o pracę.

Na taką wątpliwość zwróciły uwagę wszystkie reprezentatywne organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego). W swoim wspólnym stanowisku do projektu pozytywnie oceniły one samą propozycję zmiany, wskazując, że w niektórych przypadkach jakakolwiek współpraca stron w okresie wypowiedzenia może być trudna lub wręcz niemożliwa. Ich zdaniem nowe rozwiązanie powinno być jednak uzupełnione o przepis, zgodnie z którym pracownik ma obowiązek stawić się w firmie na jej żądanie.

3 miesiące - tyle wynosi maksymalny okres wypowiedzenia umowy o pracę przewidziany przepisami


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ted(2014-12-10 05:07) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury . Dostajesz wypowiedzenie bez obowiazku świadczenia pracy .Ok. Znajdujesz sobie inną pracę, w tym jednak czasie twój dawny pracodawca wiedziony jakimś impulsem żada od ciebie powrotu . Po pierwsze mógł mnie nie zwalniać z pracy , po drugie mógł mnie nie zwalniać z obowiązku jej świadzenia w okresie wypowiedzenia . Niech się zdecyduje bo należy pamiętać że to ja zwalaniany pracownik jestem w dużo trudniejszej sytuacji niż mój były szef .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane