Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

5 najważniejszych zmian w prawie pracy. Co czeka pracowników w 2015 roku?

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Zmiana pracy bez wstępnych badań lekarskich Rok 2015 przyniesie zmiany mające na celu ułatwienie prowadzenia firm - ze wstępnych badań lekarskich zostaną zwolnione osoby przyjmowanych do pracy u innego przedsiębiorcy. Do tej pory każda osoba, zaczynająca pracę na podstawie umowy o pracę, musiała przedstawić nowemu pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające przeprowadzenie badań wstępnych. Zwolnione z tego obowiązku były tylko osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej. Teraz nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu. Ponadto od nowego roku przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku wobec ZUS - firmy nie będą musiały do 30 kwietnia następnego roku dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego. Płatnik będzie miał jednak obowiązek potwierdzić ich zgodność ze stanem prawnym i faktycznym, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości firma złoży raport korygujący.
Zmiana pracy bez wstępnych badań lekarskich Rok 2015 przyniesie zmiany mające na celu ułatwienie prowadzenia firm - ze wstępnych badań lekarskich zostaną zwolnione osoby przyjmowanych do pracy u innego przedsiębiorcy. Do tej pory każda osoba, zaczynająca pracę na podstawie umowy o pracę, musiała przedstawić nowemu pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające przeprowadzenie badań wstępnych. Zwolnione z tego obowiązku były tylko osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej. Teraz nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu. Ponadto od nowego roku przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku wobec ZUS - firmy nie będą musiały do 30 kwietnia następnego roku dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego. Płatnik będzie miał jednak obowiązek potwierdzić ich zgodność ze stanem prawnym i faktycznym, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości firma złoży raport korygujący. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(14)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • widelec
  2015-07-06 08:43:29
  Warunki Zbieżne czy identyczne ??? Ale absurd. A badania środowiska pracy, ? Może tylko na stanowiskach biurowych, bo na stanowiskach robotniczych to hałas, oświetlenie, zapylenie, praca na wysokości , itp będą inne.
  0
 • Max
  2015-01-16 22:17:55
  Praca w Polsce to wariactwo, bo to dziki kraj rzadzony przez bandytow.
  1
 • widelec
  2015-07-06 08:46:19
  3 miesiące, Palatforma wydłuża okres wypowiedzenia dla siebie na max, bo jeszcze chcą dostawać kasę za nic nierobienie.
  0
 • praktyk
  2014-12-05 09:25:53
  "Teraz nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy, nie będą im podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu. " Zbieżne to pojęcie niedookreślone "
  0
 • niewolnik firmy IMPEL
  2015-06-26 03:42:49
  ustawa o zmianie Kodeksu pracy dotycząca ograniczenia umów na czas określony to kolejna sciema PO
  mydlenie oczu ,udawanie że coś się robi , Jestem od kilku lat pracownikiem firmy IMPEL .
  Niestety jestem zmuszany co jkilka miesięcy do podpisywania kolejnej umowy z kolejna firma prosze sprawdzic pod tym adresem ile firm ukrywa sie pod znana ogólnopolska firma IMPEL .
  Obsido .sp.z.o.o - Ozon security sp.z.o.o . - Lernen - . 2K JOB sp z.o.o - Pjk security .- team security sp z.o.o - Impel Provider security security partner sp z.o.o - Impel security Ile czasu zajmie mi zmiana umowy pracujac po 33 miesiace w kazdej firmie ??na koniec pochwale sie ze firma za cały rok 1014 zapłaciła za mnie składki w zusie na kwote 16 zł slownie szesnascie mam to na PIT 11
  2
 • JACEK
  2016-01-05 21:18:05
  Wszystko ściema przed upływem 33 miesięcy będą zwalniać brakuje 3 miesięcy do pełnych świadczeń i tak wyjdą na plus bo w tym okresie nie należy ci się urlop i inne świadczenia np.urlop macierzyński ITP.
  0
 • noris1225
  2016-01-17 12:15:28
  lipa nic nowego nadal zyskuja pracodawcy jak do debaty o zmianie kp sa zaproszeni tylko pracodawcy a gdzie pracownicy tych sie nie słucha
  0
 • trol
  2015-01-21 12:19:19
  praca ,/w tym kraju trzeba odbudowac POLSKI przemysl a nie sciagac chlam z azii stworzyc takie przepisy prawne aby obie strony pracodawca i pracownik byly zadowolone
  0
 • KUNTA KINTE
  2014-12-31 18:31:10
  NIECH ZLIKWIDUJA UMOWY ZLECENIA BO JA NAWET NIE ZARABIAM NAJNI,ZSZEJ KRAJOWEJ NIECH DADZA LUDZI.A UMOWY O PRACE...
  2
 • pp.
  2014-12-05 15:06:36
  A poco te badania w ogole sa robione na zachodzie jak ktos jest chory idzie do lekarza a pracodawcy to nie obchodzi ,nabijanie lekarzom kasy a badania to fikcja.
  0
 • JACEK
  2016-01-05 21:12:22
  wszystko ściema przed upływem 33 miesięcy będą zwalniać brakuje 3 miesięcy do pełnych świadczeń i tak wyjdą na plus bo w tym okresie nie należy ci się urlop i inne świadczenia np.urlop macierzyński ITP.
  1
 • deltaaaa
  2015-01-06 19:21:10
  A teraz takie pytanie, niby wszystko fajnie ale wystarczy mieć wieksza rodzine i kazda osoba zakłada własną działalność w tym samym budynku itp. Przerzucają pracowników przed upłynięciem 33 miesięcy do kolejnej firmy i od nowa okres umowy się liczy. Tak mozna w kolko czy dopiero gdy skończą się firmy córki?
  0
 • Ochroniarz
  2017-07-21 19:03:02
  ZATRUDNIŁEM SIĘ W FIRMIE IMPEL W SKLEPIE JAKO OCHRONA ALE DO TEJ PORY NIE OTRZYMAŁEM ŻADNEJ UMOWY. PRZEDSTAWICIEL FIRMY OBEJMUJE 14ZŁ BRUTTO NA GODZINĘ. ALE TO SĄ TYLKO OBIECANKI.NIE WIERZCIE TO KŁAMSTWO.
  1
 • pola
  2014-12-05 19:26:10
  Mnie czeka wiele pracy, bo zdecydowałam się na kredyt w getin banku i otworzenie własnego biznesu Zawsze o tym marzyłam a teraz uwaam, ze jest czas na realizację tego marzenia.
  2
Reklama
Reklama

Zobacz więcej