statystyki

Przekształcenie umów czasowych w stałe można odnotować tylko w dokumentacji

autor: Łukasz Guza04.11.2014, 08:12; Aktualizacja: 04.11.2014, 08:15
Do zmiany rodzaju umowy na podstawie ustawy antykryzysowej doszło z mocy prawa.

Do zmiany rodzaju umowy na podstawie ustawy antykryzysowej doszło z mocy prawa.źródło: ShutterStock

Pracodawcy nie muszą aneksować umów na czas określony, które na podstawie nieobowiązującej już ustawy antykryzysowej przekształciły się w stałe kontrakty.

– Żaden przepis ich do tego nie zobowiązuje – wskazuje Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Wspomniane wątpliwości dotyczące aneksowania pojawiły się w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 23 września 2014 r. (sygn. akt III PZP 2/14), w składzie siedmiu sędziów. Wynika z niej, że przekroczenie 24-miesięcznego, maksymalnego okresu zatrudnienia wynikającego z ustawy antykryzysowej (obowiązywała w okresie 22 sierpnia 2009 r. – 31 grudnia 2011 r.) było równoznaczne z zawarciem – w sposób dorozumiany – stałego kontraktu. Taki skutek następował w następnym dniu po upływie wspomnianego terminu, jeżeli oczywiście zatrudnienie było kontynuowane.

Uchwała SN dotyczy wprawdzie przepisów, które obowiązywały kilka lat temu, ale w praktyce także obecnie ma znaczenie dla wielu zatrudnionych. Oznacza, że osoby, które przekroczyły 24-miesięczny limit pracy terminowej w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej (liczony od 22 sierpnia 2009 r.) i jeszcze obecnie kontynuują pracę na podstawie umowy czasowej zawartej w wymienionym powyżej przedziale czasu, są już zatrudnione na czas nieokreślony. Nie musi być to wcale mała grupa. Na czas określony w Polsce pracuje bowiem aż 3,5 mln osób. Z ubiegłorocznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co siódma umowa czasowa jest zawierana na okres ponad pięciu lat, a co czwarta – na co najmniej trzy lata.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ttm(2014-11-05 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zawarcie w sposób dorozumiany??? A jeśli żadna ze stron nie chce takiej umowy?
    Problem z ustawą kryzysową dobrze oddaje łacińska sentencja: quod ab initio vitiosum est non potest tractu temporis convalescere.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane