statystyki

Przekształcenie umów czasowych w stałe można odnotować tylko w dokumentacji

autor: Łukasz Guza04.11.2014, 08:12; Aktualizacja: 04.11.2014, 08:15
Do zmiany rodzaju umowy na podstawie ustawy antykryzysowej doszło z mocy prawa.

Do zmiany rodzaju umowy na podstawie ustawy antykryzysowej doszło z mocy prawa.źródło: ShutterStock

Pracodawcy nie muszą aneksować umów na czas określony, które na podstawie nieobowiązującej już ustawy antykryzysowej przekształciły się w stałe kontrakty.

– Żaden przepis ich do tego nie zobowiązuje – wskazuje Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Wspomniane wątpliwości dotyczące aneksowania pojawiły się w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 23 września 2014 r. (sygn. akt III PZP 2/14), w składzie siedmiu sędziów. Wynika z niej, że przekroczenie 24-miesięcznego, maksymalnego okresu zatrudnienia wynikającego z ustawy antykryzysowej (obowiązywała w okresie 22 sierpnia 2009 r. – 31 grudnia 2011 r.) było równoznaczne z zawarciem – w sposób dorozumiany – stałego kontraktu. Taki skutek następował w następnym dniu po upływie wspomnianego terminu, jeżeli oczywiście zatrudnienie było kontynuowane.

Uchwała SN dotyczy wprawdzie przepisów, które obowiązywały kilka lat temu, ale w praktyce także obecnie ma znaczenie dla wielu zatrudnionych. Oznacza, że osoby, które przekroczyły 24-miesięczny limit pracy terminowej w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej (liczony od 22 sierpnia 2009 r.) i jeszcze obecnie kontynuują pracę na podstawie umowy czasowej zawartej w wymienionym powyżej przedziale czasu, są już zatrudnione na czas nieokreślony. Nie musi być to wcale mała grupa. Na czas określony w Polsce pracuje bowiem aż 3,5 mln osób. Z ubiegłorocznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co siódma umowa czasowa jest zawierana na okres ponad pięciu lat, a co czwarta – na co najmniej trzy lata.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ttm(2014-11-05 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zawarcie w sposób dorozumiany??? A jeśli żadna ze stron nie chce takiej umowy?
    Problem z ustawą kryzysową dobrze oddaje łacińska sentencja: quod ab initio vitiosum est non potest tractu temporis convalescere.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane