statystyki

Niepełnosprawnych wolno zatrudniać na innych warunkach

autor: Maria Kuźniar14.10.2014, 20:00
Pracodawcy, którzy nie zatrudniają niepełnosprawnych, ponoszą natomiast pewne dodatkowe koszty.

Pracodawcy, którzy nie zatrudniają niepełnosprawnych, ponoszą natomiast pewne dodatkowe koszty.źródło: ShutterStock

Mój szef zatrudnił ostatnio kilka osób niepełnosprawnych – pisze pan Marcin. – Jestem zdziwiony, bo kiedy nieco wcześniej rozmawiałem z nim o zwiększeniu liczby pracowników, usłyszałem, że nie ma na to środków. Ponadto większość osób w naszej firmie pracuje na zleceniach, natomiast niepełnosprawni dostali umowę o pracę, a ich dzień pracy jest krótszy. Czy to zgodne z prawem – pyta czytelnik.

Choć wątpliwości pana Marcina mogą się wydawać uzasadnione, pracodawca ma prawo zatrudnić osoby niepełnosprawne, jeśli tylko uważa, że mogą równie dobrze wykonać powierzone zadania co osoby zdrowe. Co więcej, takie rozwiązanie jest dla niego korzystne finansowo, bo polskie prawo, aby zachęcić do zatrudniania niepełnosprawnych, przewiduje możliwość dofinansowania ich pracy. Jeszcze niedawno pracowali oni przede wszystkim w zakładach pracy chronionej, jednak korzyści finansowe sprawiły, że pracodawcy na otwartym rynku coraz częściej decydują się na zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób z różnym stopniem dysfunkcji.

Pracodawcy, którzy nie zatrudniają niepełnosprawnych, ponoszą natomiast pewne dodatkowe koszty. Jeśli firma zatrudnia ponad 25 osób, a 6 proc. nie stanowią niepełnosprawni, musi odprowadzić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych równowartość 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomnożonego przez liczbę osób brakujących do wymaganego poziomu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi blisko 3,9 tys. zł, opłaty są więc dotkliwe.

Z kolei za każdego zatrudnionego niepełnosprawnego pracodawcy przysługuje dofinansowanie z PFRON, a kwota zależy od stopnia dysfunkcji podwładnego. Na pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności może otrzymać 450 zł, na osobę ze średnim stopniem niepełnosprawności – 1125 zł, na pracownika poważnie niepełnosprawnego – 1800 zł. Na zatrudnienie osób cierpiących na schorzenia specjalne (np. z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, niewidomych) wsparcie może wynieść nawet 2400 zł.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane