Ubezpieczeni, którzy od nowego roku będą chcieli być objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, będą nim objęci od dnia wpływu wniosku do ZUS. Ponadto, nieopłacenie składek w terminie nie będzie już skutkowało wyłączeniem z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a w konsekwencji pozbawieniem prawa do zasiłku.
Od nowego roku, osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu czeka duża zmiana w zakresie zasad podlegania ubezpieczeniu. Osoby, które dobrowolnie mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego to m.in. zleceniobiorcy, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, czy osoby z nimi współpracujące.
Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, ma kluczowe znaczenie dla osób, które w przyszłości będą korzystały ze świadczeń z tytułu choroby czy macierzyństwa, jak również dla osób, które chcą przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia emerytalnego, czy rentowego w celu powiększenia np. kapitału zgromadzonego do emerytury. Osoby te będą objęte ubezpieczeniami dobrowolnymi od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie zostanie złożone w ZUS.
W sytuacji, gdy zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nastąpi w terminie późniejszym niż 7 dni od daty powstania tytułu do ubezpieczenia, objęcie ubezpieczeniem nastąpi od dnia wpływu wniosku do ZUS. Taka konstrukcja przepisów budzi poważne wątpliwości, ponieważ nie uwzględnia żadnych sytuacji losowych po stronie ubezpieczonego, jak i płatnika składek, który musi dokonać zgłoszenia do ZUS, np. awarii systemów ZUS-owskich, takich jak Płatnik, czy PUE. Można również wyobrazić sobie sytuację zaginięcia wysłanego wniosku u operatora pocztowego. Fakt nadania przesyłki nie spowoduje, że składki na ubezpieczenie przestaną być naliczane oraz nie spowoduje wyrejestrowania z ubezpieczeń. W takiej sytuacji, ubezpieczony o fakcie niepodlegania ubezpieczeniu, czy „zalegania” ze składakami dowie się z decyzji ZUS, od której będzie już mu tylko przysługiwało odwołanie do sądu. Zatem, pomimo działania w dobrej wierze, to ubezpieczony będzie ponosił negatywne konsekwencje awarii systemów ZUS, czy nie zgłoszenia do ubezpieczeń przez płatnika składek (zleceniodawcę).
Powyższe zasady dokonywania zgłoszenia do ubezpieczeń będą miały również zastosowanie w sytuacji wznowienia wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy nie podlegali dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed zawieszeniem działalności.
Natomiast w sytuacji gdy osoba, która zawiesiła działalność wcześniej, podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu nie będzie musiała ponownie wysyłać zgłoszenia do ubezpieczenia na druku ZUS ZUA, ponieważ zostanie objęta tym ubezpieczeniem oraz obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym od dnia odwieszenia prowadzenia działalności gospodarczej.
Od stycznia 2022 r. zostanie wprowadzona również korzystana zmian dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz duchownych, gdyż nieopłacenie należnej składki w terminie lub odpowiedniej wysokości nie będzie skutkowało automatycznie wyłączeniem z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Aktualnie nawet niewielka niedopłata w składce ZUS powoduje wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego, a to niesie za sobą często konsekwencje pozbawienia prawa do zasiłku. Natomiast po zmianie ustawy, dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe będą obowiązywały od dnia wskazanego w dokumencie wyrejestrowującym (ZUS ZWUA), jednak co kluczowe nie wcześniej niż od dnia, w którym dokument zostanie doręczony do ZUS-u.
Od dnia 1stycznia 2022 r. mimo, że ubezpieczenie chorobowe nie będzie ustawało z powodu niezapłacenia składki w terminie lub nienależytej wysokości, osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz osoba współpracująca nie będzie miała prawa do zasiłków z ZUS w razie wystąpienia zadłużenia z tytułu składek ZUS przekraczających 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zasiłek zostanie wypłacony po spłaceniu zadłużenia. Należy jednak podkreślić, że zasiłek będzie ulegał przedawnieniu w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.