statystyki

Delegowani między krajami UE bez barier

autor: Karolina Topolska15.09.2014, 07:57; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:45
Zdaniem TSUE ograniczenia, jakie prawo niderlandzkie nakłada na firmy świadczące usługi transgraniczne, nie są uzasadnione.

Zdaniem TSUE ograniczenia, jakie prawo niderlandzkie nakłada na firmy świadczące usługi transgraniczne, nie są uzasadnione.źródło: ShutterStock

Jeśli niemiecka firma wyśle cudzoziemca spoza Unii do pracy w Holandii, to nie musi się tam starać dla niego o zezwolenie na pracę.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie holenderskiego przedsiębiorcy, który wystąpił do sądu przeciwko niderlandzkiemu ministrowi ds. socjalnych i zatrudnienia. Skarżąca firma (Essent) zleciła innej spółce (BIS), również mającej siedzibę w Holandii, zbudowanie rusztowań. Ta do wykonania prac posłużyła się niemiecką firmą (Ekinci), która do ich realizacji oddelegowała swoich pracowników – w większości Turków. Spór dotyczył tego, że pracowali oni w Holandii bez zezwolenia na pracę, wydanego przez miejscowe władze.

Wymóg zezwolenia

Zgodnie z holenderskim prawem pracodawca nie może zlecić wykonania robót w tym kraju cudzoziemcowi spoza UE, który nie ma zezwolenia na pracę. Zakaz ten dotyczy także przedsiębiorstw, które korzystają z pracy osób delegowanych. Dlatego holenderski minister nałożył na spółkę Essent ponad 250 tys. euro grzywny. Uznał bowiem, że firma z Niemiec, która delegowała pracowników, w rzeczywistości nie realizowała usługi, tylko zajmowała się przesyłaniem siły roboczej, a to oznacza, że pracodawcą cudzoziemców była spółka holenderska. W związku z tym powinna dysponować zezwoleniami na ich pracę.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane