statystyki

Refundacja szkoleń nie będzie zróżnicowana w zależności od wielkości firmy

autor: Michalina Topolewska04.09.2014, 20:00
24,5 tys. pracodawców skorzystało w 2013 r. z refundacji kosztów szkoleń.

24,5 tys. pracodawców skorzystało w 2013 r. z refundacji kosztów szkoleń.źródło: ShutterStock

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 70-proc. zwrot wydatków poniesionych na kurs pracownika z dysfunkcją zdrowotną powinien dotyczyć tylko małych i średnich firm.

Taką uwagę złożył UOKiK do nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.). Przewiduje ona m.in. zmianę art. 41, który umożliwia pracodawcy organizującemu szkolenie dla niepełnosprawnych pracowników uzyskanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych częściowej refundacji jego kosztów. Obecnie limit ten został wyznaczony na 80 proc., ale nie więcej niż do kwoty dwukrotności przeciętego wynagrodzenia za jednego uczestnika. Od przyszłego roku ma on być obniżony do 70 proc. kosztów.

UOKiK uważa, że takie rozwiązanie narusza nowe unijne przepisy dotyczące pomocy publicznej, pod które podlega ta forma refundacji. Zgodnie z art. 31 ust. 4 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz.Urz. UE L z 26 czerwca 2014 r.), intensywność finansowego wsparcia państwa w zakresie pomocy szkoleniowej co do zasady wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Może ona ulec zwiększeniu w przypadku kursów dla pracowników niepełnosprawnych o 10 pkt proc., a do 70 proc. tylko w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw.

– Takie zastrzeżenie nie wynika jednak z treści projektowanych przepisów – wskazuje Adam Jasser, prezes UOKIK.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane