statystyki

Czarne listy pracodawców są niezgodne z prawem

autor: Tomasz Zalewski14.08.2014, 16:00
praca, kobieta, komputer

Osoba poszukująca pracy może jednak sprawdzić, czy na potencjalnego pracodawcę były skargi dotyczące niewypłacania wynagrodzeń.źródło: ShutterStock

Podmiot upubliczniający spis firm, które mają zaległości z wypłatą pensji, musi się liczyć z nałożeniem kary przez GIODO.

Jak informuje NSZZ „Solidarność” chorwacki urząd skarbowy opublikował w internecie listę firm, które nie płacą na czas pensji pracownikom. Znalazło się na niej 5,4 tys. firm i 1,6 tys. przedsiębiorców. Polskie służby zajmujące się przestrzeganiem prawa pracy, choć mają dane, by stworzyć podobne listy, nie robią tego, bo prawo tego zabrania.

– Uprawnienie do prowadzenia listy niesolidnych pracodawców powinno wynikać z konkretnego przepisu ustawy. Powinna być wyraźna podstawa prawna zezwalająca na prowadzenie rejestru tego rodzaju danych. Ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 404 ze zm.) nie zawiera takiego przepisu – wyjaśnia Danuta Rutkowska, rzecznik głównego inspektora pracy. – Oznacza to, że w świetle obowiązujących przepisów PIP nie jest uprawniona do prowadzenia, a tym samym udostępniania rejestru naruszających przepisy prawa pracodawców – dodaje.

Osoba poszukująca pracy może jednak sprawdzić, czy na potencjalnego pracodawcę były skargi dotyczące niewypłacania wynagrodzeń. Zdaniem Danuty Rutkowskiej nie ma przeszkód prawnych, aby PIP udostępniła tego typu informację na wniosek indywidualnej osoby z uwzględnieniem zasad określających dostęp do informacji publicznej.

Od 1 stycznia 2012 r. niesolidni przedsiębiorcy korzystają z ochrony danych osobowych. Nie jest ona bezwzględna – działa kilka systemów zawierających dane o dłużnikach. M.in. Biuro Informacji Kredytowej, którego istnienie jest oparte na zasadach wynikających z prawa bankowego. Informacje pozwalające ocenić wiarygodność firmy można też uzyskać w biurach informacji gospodarczej, których istnienie reguluje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych ustawa z 9 kwietnia 2010 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1015). Istnieje też Krajowy Rejestr Dłużników. Wszystkie te listy zostały stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy mogą w ten sposób sprawdzić kontrahentów, ewentualnie wpisać dłużników na podstawie umowy lub tytułu wykonawczego.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • polak(2014-08-15 08:16) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież w polsce złodzieje i kombinatorzy a także w wielu przypadkach bandyci są pod ochroną .Uczciwy pracownik to frajer który ma harować najlepiej za darmo na tępaka i jego pociotków który ma wory pieniędzy nie wiadomo jak zarobionych.

  Odpowiedz
 • Adam(2014-08-15 07:03) Zgłoś naruszenie 00

  ludzie boję się traci pracy i cicho z czego życzenie pracodawca newet nie otrzyma wypłata. Jak mam idzie do PIP albo sąd to już nie mam praca, bardzo ciężko żnajdż o pracy.

  Odpowiedz
 • pinokio(2014-08-16 11:57) Zgłoś naruszenie 00

  a lista dluznikow to legalna ,znowu maluczki po lbie dostaje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane