statystyki

Kryteria zwolnień z pracy muszą być obiektywne

autor: Artur Radwan08.08.2014, 06:54; Aktualizacja: 08.08.2014, 08:32
zwolnienia, praca

Zwolniona odwołała się do sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Pracodawca, decydując się na zwolnienie jednego z dwóch pracowników, przy okazji likwidacji stanowiska ze względów ekonomicznych może wręczyć wypowiedzenie osobie z dłuższym stażem i wyższymi kwalifikacjami. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownica była zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zajmowała stanowisko referenta ekonomicznego. Do jej obowiązków należało m.in. prowadzenie dokumentacji w zakresie rozliczeń czasu pracy, urlopów, przepustek i spraw socjalnych. W zakładzie pracowała też inna pracownica, która zajmowała takie samo stanowisko. Jedna z nich miała niższą pensję o prawie 3 tys. zł. Przedsiębiorca postanowił zwolnić tę pracownicę, której pensja była zaniżona.

Zwolniona odwołała się do sądu I instancji. Zażądała odszkodowania za nierówne traktowanie pod względem wynagrodzenia, a także za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy.

W ocenie sądu I instancji pracodawca nie przedstawił wiarygodnych kryteriów doboru zwolnienia. Uznał też, że dyskryminował podwładną pod względem płacowym, bo w porównaniu do jej koleżanki na takim samym stanowisku zaniżył jej wynagrodzenie. Uznał, że różnica była zbyt wysoka i nieuzasadniona. Sąd I instancji zasądził od firmy na rzecz pracownicy 27 tys. zł odszkodowania.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane