statystyki

Kryteria zwolnień z pracy muszą być obiektywne

autor: Artur Radwan08.08.2014, 06:54; Aktualizacja: 08.08.2014, 08:32
zwolnienia, praca

Zwolniona odwołała się do sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Pracodawca, decydując się na zwolnienie jednego z dwóch pracowników, przy okazji likwidacji stanowiska ze względów ekonomicznych może wręczyć wypowiedzenie osobie z dłuższym stażem i wyższymi kwalifikacjami. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownica była zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zajmowała stanowisko referenta ekonomicznego. Do jej obowiązków należało m.in. prowadzenie dokumentacji w zakresie rozliczeń czasu pracy, urlopów, przepustek i spraw socjalnych. W zakładzie pracowała też inna pracownica, która zajmowała takie samo stanowisko. Jedna z nich miała niższą pensję o prawie 3 tys. zł. Przedsiębiorca postanowił zwolnić tę pracownicę, której pensja była zaniżona.

Zwolniona odwołała się do sądu I instancji. Zażądała odszkodowania za nierówne traktowanie pod względem wynagrodzenia, a także za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy.

W ocenie sądu I instancji pracodawca nie przedstawił wiarygodnych kryteriów doboru zwolnienia. Uznał też, że dyskryminował podwładną pod względem płacowym, bo w porównaniu do jej koleżanki na takim samym stanowisku zaniżył jej wynagrodzenie. Uznał, że różnica była zbyt wysoka i nieuzasadniona. Sąd I instancji zasądził od firmy na rzecz pracownicy 27 tys. zł odszkodowania.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane