statystyki

Masz umowę o dzieło, więc nie jesteś bezrobotny

autor: Piotr Pieńkosz08.08.2014, 06:36; Aktualizacja: 08.08.2014, 16:23
Zawarcie choćby jednej umowy o dzieło pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego.

Zawarcie choćby jednej umowy o dzieło pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego.źródło: ShutterStock

Jestem absolwentem studiów i szukam stałego zatrudnienia. W przerwach między wysyłaniem kolejnych ofert pracuję dorywczo na podstawie umów o dzieło. Ten rodzaj kontraktu nie daje mi jednak ubezpieczenia zdrowotnego, więc chciałbym zarejestrować się jako bezrobotny, by to urząd pracy opłacał za mnie tę składkę. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? – zastanawia się pan Bartłomiej.

Niestety nie. Zawarcie choćby jednej umowy o dzieło i osiąganie z tego tytułu najmniejszych nawet dochodów pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego. Powstaje więc niekomfortowa sytuacja.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zgodnie z ustawą(2014-09-12 23:20) Zgłoś naruszenie 11

  Umowa o dzieło nie jest w ogóle formą zatrudnienia i nie koliduje w myśl ustawy z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej o ile osoba wykonująca tę umowę cywilną nie uzyskuje dochodów wyższych niż połowa podstawowego zasiłku dla bezrobotnych. Można więc być zarejestrowanym jako bezrobotny z prawem do ubezpieczenia zdrowotnego a jednocześnie dorobić sobie doraźnie wykonując dzieło z zastrzeżeniem wysokości łącznego dochodu o jakim wspomniałem oraz z zastrzeżeniem spełniania wszystkich innych warunków ustawowych związanych z obowiązkami bezrobotnego a w szczególności poszukiwanie stałego zatrudnienia (czyli umowy o pracę) oraz zdolność i gotowość do jego podjęcia w pełnym wymiarze czasu po otrzymaniu oferty odpowiedniego zatrudnienia. Umowy cywilne można zawierać niezależnie od bezrobocia oraz od pracy na umowę o pracę.

  Odpowiedz
 • Polska rzczywistość to ch.. d... i kamieniu kupa (2015-12-21 08:56) Zgłoś naruszenie 10

  Wpis dokonany przez osobę >>> 2014-09-12 , 23:30<<<< Jest całkowicie zgodny z prawem pisanym czyli tzw . ustawa o bezrobociu . Problem polega na tym że POlski urzędnik to osoba nie myśląca i nie umiejąca czytać ze zrozumieniem tekstu . I dopóki w tym kraju będą na urzędach ciemniaki będą problemy . A nic się nie zanosi aby na urzędzie był człowiek oczytany a przynajmniej inteligentny , piśmienny i czytający ze zrozumieniem .

  Odpowiedz
 • cuda, cuda....(2014-08-08 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  Masz umowę o dzieło, to nie jesteś bezrobotny i...NADAL NIE MASZ PRACY he he he...
  Tylko u nas mogą być takie cuda!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane