statystyki

Masz umowę o dzieło, więc nie jesteś bezrobotny

autor: Piotr Pieńkosz08.08.2014, 06:36; Aktualizacja: 08.08.2014, 16:23
Zawarcie choćby jednej umowy o dzieło pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego.

Zawarcie choćby jednej umowy o dzieło pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego.źródło: ShutterStock

Jestem absolwentem studiów i szukam stałego zatrudnienia. W przerwach między wysyłaniem kolejnych ofert pracuję dorywczo na podstawie umów o dzieło. Ten rodzaj kontraktu nie daje mi jednak ubezpieczenia zdrowotnego, więc chciałbym zarejestrować się jako bezrobotny, by to urząd pracy opłacał za mnie tę składkę. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? – zastanawia się pan Bartłomiej.

Niestety nie. Zawarcie choćby jednej umowy o dzieło i osiąganie z tego tytułu najmniejszych nawet dochodów pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego. Powstaje więc niekomfortowa sytuacja.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zgodnie z ustawą(2014-09-12 23:20) Zgłoś naruszenie 11

  Umowa o dzieło nie jest w ogóle formą zatrudnienia i nie koliduje w myśl ustawy z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej o ile osoba wykonująca tę umowę cywilną nie uzyskuje dochodów wyższych niż połowa podstawowego zasiłku dla bezrobotnych. Można więc być zarejestrowanym jako bezrobotny z prawem do ubezpieczenia zdrowotnego a jednocześnie dorobić sobie doraźnie wykonując dzieło z zastrzeżeniem wysokości łącznego dochodu o jakim wspomniałem oraz z zastrzeżeniem spełniania wszystkich innych warunków ustawowych związanych z obowiązkami bezrobotnego a w szczególności poszukiwanie stałego zatrudnienia (czyli umowy o pracę) oraz zdolność i gotowość do jego podjęcia w pełnym wymiarze czasu po otrzymaniu oferty odpowiedniego zatrudnienia. Umowy cywilne można zawierać niezależnie od bezrobocia oraz od pracy na umowę o pracę.

  Odpowiedz
 • Polska rzczywistość to ch.. d... i kamieniu kupa (2015-12-21 08:56) Zgłoś naruszenie 10

  Wpis dokonany przez osobę >>> 2014-09-12 , 23:30<<<< Jest całkowicie zgodny z prawem pisanym czyli tzw . ustawa o bezrobociu . Problem polega na tym że POlski urzędnik to osoba nie myśląca i nie umiejąca czytać ze zrozumieniem tekstu . I dopóki w tym kraju będą na urzędach ciemniaki będą problemy . A nic się nie zanosi aby na urzędzie był człowiek oczytany a przynajmniej inteligentny , piśmienny i czytający ze zrozumieniem .

  Odpowiedz
 • cuda, cuda....(2014-08-08 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  Masz umowę o dzieło, to nie jesteś bezrobotny i...NADAL NIE MASZ PRACY he he he...
  Tylko u nas mogą być takie cuda!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane