Zasadniczo pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w roku, w którym ten nabył do niego prawo. Wykorzystanie go w roku kolejnym jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak:
- przesunięcie terminu urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracownika lub pracodawcy;
- przesunięcie terminu urlopu z przyczyn niezależnych od pracownika, na przykład z powodu choroby,
- przerwanie urlopu przez pracownika lub odwołanie pracownika z urlopu przez pracodawcę.
W przypadku, gdy zaistniała któraś z tych sytuacji, pracownik może wykorzystać zaległy urlop (a pracodawca ma go obowiązek udzielić) do 30 września następnego roku kalendarzowego. Okres ten uległ wydłużeniu od 2012 roku - według wcześniejszych przepisów pracownik miał na to czas tylko do końca I kwartału następnego roku kalendarzowego.
Urlop jest udzielany pracownikowi chronologicznie, w pierwszej kolejności pracodawca udziela więc urlopu zaległego, a dopiero potem aktualnego.
Pracodawca może zmusić pracownika do urlopu
Ponieważ prawo pracownika do urlopu jest jednym z jego podstawowych praw, pracodawca jest zobowiązany mu go udzielić - w określonym wymiarze i w terminie wskazanym przez pracownika. Za nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniżenie jego wymiaru pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.
Z drugiej strony pracownik nie może skutecznie zrzec się prawa do urlopu czy odmówić jego wykorzystania, w związku z czym - zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2006 roku - pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet wówczas, gdy ten nie wyraża na to zgody (pomimo, że Polska Inspekcja Pracy i Departament Prawny Generalnego Inspektora Pracy jest odmiennego zdania, wydaje się słuszne, by w tej mierze pracodawcy kierowali się poglądem wyrażonym przez SN).
Zobacz, czy także niewykorzystany urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września>>
Jeśli jednak pracownik z różnych powodów nie zdoła wykorzystać zaległego urlopu do 30 września następnego roku kalendarzowego nie oznacza to, że urlop ten automatycznie przepada. Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się dopiero z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne.
Za niewykorzystany zaległy urlop nie przysługuje natomiast pracownikowi ekwiwalent pieniężny, wypłaca się go bowiem tylko wtedy, gdy urlop nie został wykorzystany z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/05)