statystyki

Stępień: Rzetelność w służbie cywilnej

autor: Jerzy Stępień16.07.2014, 08:45; Aktualizacja: 16.07.2014, 08:47
Jerzy Stępień

Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnegoźródło: DGP

Samo pojęcie rzetelności znalazło się już w pierwszej w III RP ustawie o służbie cywilnej z 1996 r. i stamtąd przewędrowało do konstytucji z niewielkimi kosmetycznymi zmianami w formule: „W celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa, w urzędach administracji rządowej działa korpus służby cywilnej – podporządkowany służbowo premierowi”. Formułę tę jak mantrę powtarzają kolejne edycje ustawy, zwykle już w art. 1, ale czasami rzetelność jest wymieniana przy okazji określania bardziej szczegółowych obowiązków urzędników czy ujęta w rocie ślubowania wyższych funkcjonariuszy (art. 10 ust. 4, art. 76 ust. 1 obowiązującej ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, Dz.U. nr 227, poz. 1505 ze zm.). Obowiązek rzetelności pojawił się także w art. 1 aktualnej ustawy o pracownikach samorządowych. W żadnym z tych aktów prawnych nie wywoływał poważniejszych problemów interpretacyjnych.

Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bogusław Wierzbicki(2014-07-16 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    ignorując brak ustawy do art. 129 ust.2 Konstytucji RP z 1997 r., Jerzy Stępień jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie tylko rozpatrywał wnioski pochodzące od podmiotu nieuprawnionego, ale także przyjął powołanie na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego od podmiotu nieuprawnionego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane