statystyki

Wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech może zaboleć

autor: Bartłomiej Niedziński07.07.2014, 07:10; Aktualizacja: 07.07.2014, 09:01
Minimalna miesięczna pensja w krajach UE

Minimalna miesięczna pensja w krajach UEźródło: DGP

W UE zostanie sześć krajów bez ustalonego wynagrodzenia. Są wśród nich zarówno te z niskim, jak i te z dużym bezrobociem. Ale ważny jest stosunek najniższej pensji do średniej krajowej.

Około 3,7 mln Niemców skorzysta na wprowadzeniu – po raz pierwszy w historii kraju – płacy minimalnej. Ale opinie na temat tego, czy wyjdzie to na dobre także niemieckiej gospodarce, są podzielone, a przykłady z innych krajów nie dają jednoznacznej odpowiedzi na temat wpływu płacy minimalnej na rynek pracy.

W najbliższy piątek nowe przepisy musi zatwierdzić izba wyższa niemieckiego parlamentu, ale głosowanie – podobnie jak to, które w miniony czwartek odbyło się w Bundestagu – będzie formalnością. Wprowadzenie płacy minimalnej jest bowiem częścią umowy koalicyjnej, którą po zeszłorocznych wyborach zawarły chadecja i socjaldemokracja. Partia Angeli Merkel była jej przeciwna, lecz w końcu ustąpiła, choć ostateczna wersja została osłabiona w stosunku do forsowanej przez SPD.

Od 1 stycznia przyszłego roku minimalna pensja w Niemczech wynosić będzie 8,5 euro za godzinę, ale niektóre sektory będą mogły opóźnić jej wprowadzenie o dwa lata, zaś poniżej tej stawki będą mogli pracować: osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych, praktykanci, osoby do 18. roku życia oraz wracający na rynek pracy długotrwale bezrobotni.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane