Osoby, które – z różnych przyczyn – „wypadły” z rynku pracy i przez dłuższy czas nie miały zatrudnienia - często mają poważny problem ze znalezieniem nowego zajęcia, nawet jeśli są aktywne i przedsiębiorcze. Dlaczego?

Jeśli w CV pojawia się luka, to w czasie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat na pracownika na pewno usłyszy pytanie dotyczące okresu, w którym pozostawał bez zatrudnienia. - Przerwa w zatrudnieniu nie jest powodem, dla którego rekruter odrzuci twoją kandydaturę - pod warunkiem jednak, że będziesz z nim szczery. Bądź uczciwy i powiedz, co było powodem zaistniałej sytuacji oraz jakie kroki podejmujesz, aby ją zmienić. Dzięki temu dasz się poznać jako osoba otwarta i budząca zaufanie, a jednocześnie aktywna. Nie przepraszaj za luki w życiorysie. Jeśli zaprezentujesz się jako profesjonalista, który poszerza swoją wiedzę branżową – będziesz już o krok od zdobycia nowej pracy – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

- Jeśli powodem przerwy w zatrudnieniu była sytuacja osobista, np. choroba, ciężko zdobyć się na takie wyznanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to również konieczne. Ważne, aby pokazać potencjalnemu pracodawcy, że mimo przeciwności z jakimi się zmagasz, jesteś zdeterminowany i gotowy do pracy – radzi Majewska.

Dłuższy brak aktywności zawodowej może być również wynikiem świadomego wyboru pracownika - mógł być to czas poświęciony na edukację, życie rodzinne, pracę jako freelancer albo dłuższą podróż. Z całą pewnością każde życiowe doświadczenie uczy nas czegoś nowego i warto to podkreślić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Pracownicy decydują się na przerwy w zatrudnieniu również dlatego, że mają dosyć pracy w firmie, w której nie są doceniani. Inni chcą po prostu zmienić branżę. - Zanim przyjmiesz ofertę pracy, upewnij się, że jest ona zgodna z twoimi zainteresowaniami i oczekiwaniami. Przeanalizuj swój dotychczasowy rozwój zawodowy. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzemyślanych i pochopnych decyzji – podkreśla Majewska.

Luka w CV to nie koniec świata

Nawet jeśli przerwa w zatrudnieniu była długa, nie oznacza to, że nie posiadasz cennego z punktu widzenia pracodawcy doświadczenia i umiejętności. - Może się wydawać, że, gdy ktoś długo nie pracował na pełen etat, ponieważ poświęcał się wolontariatowi lub angażował społecznie, nie zostanie doceniony przez potencjalnego pracodawcę. A przecież fakt, że nie otrzymywaliśmy pensji nie oznacza, że nasze doświadczenia są mniej wartościowe. Wręcz przeciwnie – to sygnał naszego zaangażowania i otwartości na nowe wyzwania – podkreśla Majewska.

W czasie, gdy pozostajemy bez pracy warto skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności i korzystać z bezpłatnych kursów - w zależności od swoich potrzeb. Często dobrym rozwiązaniem jest praca tymczasowa lub praca na zastępstwo. W przypadku długotrwałego bezrobocia, można również rozważyć przyjęcie posady nieco poniżej naszych możliwości i oczekiwań. Z kolei osoby z mniejszym doświadczeniem mogą zdecydować się na staż lub wolontariat.

CV i znajomi – klucz do sukcesu

Przed aplikowaniem na wybrane stanowisko, warto w pierwszej kolejności skrupulatnie odświeżyć swój życiorys. Umiejętnie przygotowane CV pomoże podkreślić niezbędne dla danego pracodawcy kwalifikacje i odwrócić uwagę od przerwy w zatrudnieniu. - Podstawą jest odpowiednie zmodyfikowanie oraz dostosowanie każdego dokumentu do konkretnego stanowiska i ogłoszenia. Nie wysyłaj identycznego CV oraz listu motywacyjnego do wszystkich pracodawców. Warto również pisząc CV podkreślić swoje umiejętności i kwalifikacje, a dopiero potem opisać historię zatrudnienia – radzi Majewska.

Rekruter, oprócz CV, może również sprawdzić jak prezentujesz swój wizerunek w mediach społecznościowych. - Wgląd w historię aktywności kandydata w Internecie jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na zdobycie informacji o nim. Dla wielu osób ta weryfikacja może okazać się niekorzystna. Jeden nieodpowiedni wpis w sieci może być przyczyną kłopotów i utrudnić znalezienie pracy. Pamiętajmy, że informacje, które zamieszczamy w Internecie, stają się publiczne i każdy może je zobaczyć – przestrzega Majewska.

Myśląc o powrocie na rynek pracy, warto odnowić i zaktualizować bazę swoich dobrych kontaktów. Spotkania z kolegami z byłej firmy to świetny sposób, by uzyskać najświeższe wiadomości. - Twoi znajomi mogą poinformować cię, kto prowadzi nabór na poszukiwane przez ciebie stanowisko. Skontaktuj się również z innymi osobami, z którymi pracowałeś i poproś o informację o rekrutacjach – radzi Majewska.

Na podstawie materiału monsterpolska.pl